Nacházíte se: Úvodní stránka > Švýcarsko > Města a místa > Bern
Sponzorované odkazy:
Město Bern je nejen hlavním městem stejnojmenného kantonu Bern, zároveň je také hlavním městem celého Švýcarska. Nachází se zde sídlo vlády a mnohých důležitých úřadů, institucí a organizací. V celém Bernu žije na 350 tisíc obyvatel, z čehož přibližně 130 tisíc obývá centrální historickou část města. Bern je jedním z nejstarších a nejkrásnějších historických měst celého Švýcarska.
Medvěd je pro Bern snad tím nejdůležitějším zvířetem. Nejen že byl Bern pojmenován právě podle medvěda, ale medvěda nalezneme skutečně doslova na každém kroku. Medvěd se nachází i na znaku a vlajce města. V obchodech se suvenýry nenalezneme prakticky nic jiného než předměty s medvědí tématikou. Mimo všechny tyto lidské výtvory se však můžeme setkat i s medvědy živými, a to ve výbězích poblíž mostu Nyggedbrücke.
Centrální historickou část města nalezneme na skalním masivu. S moderním zbytkem Bernu je tato část spojena hned třemi mosty. Za nejvýznamnější prvek Bernu je považována slavná zvonice Zytglogge s orlojem. Tato hodinová věž zde stojí již od 16. století a každou hodinu oznamuje celému Bernu aktuální čas. Podíváme-li se středu města, zaujme nás mnoho místních obchůdků, ale i muzeí a galerií umístěných ve sklepeních starých měšťanských domů. Mezi významné památky bychom dále mohli zařadit katedrálu svatého Vavřince z první poloviny 15. století a také celou řadu překrásných starých kašen, kterých ve městě stojí na stovku. Kašny jsou pro Bern dalším naprosto typickým znakem.
Jedním z nejslavnějších lidí, kteří v Bernu pobývali, byl bezesporu Albert Einstein, který zde strávil několik let a dokonce se tvrdí, že právě v Bernu přišel na svou nejslavnější teorii relativity. Bydlel osm let v ulici Markgasse, která je považována za jednu z nejkrásnějších ulic Bernu. Dům, ve kterém bydlel, byl přeměněn na muzeum, které dodnes můžeme navštívit a obdivovat množství zajímavých exponátů. Dalším významným zdejším návštěvníkem byl světově proslulý svůdník Casanova, který do Bernu přijel, aby strávil jistý čas ve zdejších přepychových lázních. Z Ruska do Bernu přicestovala kněžna Anna Fedorovna, kterou Bern okouzlil natolik, že se rozhodla nechat si zde vystavět krásnou romantickou zahradu. V neposlední řadě navštívil Bern také Lenin, který tam přicestoval do exilu. Po nějaké době svého pobývání se přesunul do Curychu, kde mu byla k dispozici lepší knihovna.
autor: Pavla Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.