Nacházíte se: Úvodní stránka > Španělsko > Města a místa > Menorca - tipy na výlety
Sponzorované odkazy:
Maó (španělsky Mahón) je hlavní město Menorky. Tato dnes moderní metropole s gregoriánskou architekturou byla založena Hannibalovým bratrem. Je situovaná na jihozápadě ostrova v rozsáhlé nížině. V roce 2008 žilo na rozloze 117 km² 30 tisíc obyvatel.
Na náměstí, jež stojí na kopci, spatříte staré kasárny a honosné domy z 18. století.
Stálá expozice sbírky mušlí, vycpaných ptáků, starobylých map, obrazů a dalších uměleckých předmětů typických pro Menorku.
Carrer del comte de Cifuentes 25, otevřeno denně 10–14 h a 15–19 h.
Chrám z 18. století s neobvyklou románsko-barokní fasádou a zajímavým, bohatě zdobeným interiérem. Carrer Isabel II.
V tomto barokním kostele, přesněji v jeho křížových chodbách, se konají trhy. Plaça del Carmen.
Chrám byl postaven ve 13. století, v 18. století jej Britové přestavěli a během občanské války byl zcela vydrancován. Je to nejvýznamnější památka ve městě s píšťalovými varhany z roku 1810. Plaça de la Constituïó.
V blízkosti chrámu Santa Maria se nachází městská radnice v neoklasicistním slohu z roku 1633. Dominantou jsou hodiny z 18. století pocházející z Londýna, dar guvernéra sira Richarda Kana. Uvnitř naleznete portréty francouzských a španělských guvernérů.
Po Pearl Harbouru je přístav v Maó druhý největší přirozený přístav na světě. Je chráněn výběžkem La Mola, vojenskou zónou, ve které se nachází pevnost Sant Felip. O kousek dál je Hostal Almirate, gregoriánská vila, kterou obýval Nelsonův admirál Collingwood, dnes slouží jako hotel, nebo stará celnice Golden Farm, jež údajně sloužila jako hnízdečko lásky mezi Nelsonem a Lady Hamiltonovou. Kolem přístavu je roztroušeno několik ostrovů např. Illa del Rei, Illa Plana nebo Llatzaret, které v minulosti sloužily jako strategický válečný bod.
Na východní předměstí se nachází původní sídlo britské armády známé také jako Es Castell, které v roce 1802 dobyli Španělé. Naleznete zde také gregoriánskou radnici z 18. století.
Je historické hlavní město Menorky na severozápadě ostrova. Oproti rušnému a modernímu Maó je Ciutadella poklidná aristokratická metropole.
Hlavní náměstí tvořené domy rodiny Torre-Saura z 19. století. Dominantou náměstí je pomník postavený obětem turecké invaze z roku 1558.
Po ulici Carrer Major se dostanete do čtvrtě, kterou v minulosti postavili Maurové. Naproti paláce Palau Torre-Saura se nachází další palác Palau Salort. Pokud budete dále pokračovat po ulici, tak můžete spatřit na Placa de la Santa Maria Catedral nebo Placa Piux další památky postavené v maurském stylu.
Palác, kde se nachází postel Napoleona I., ve které také přespal americký admirál James Farragut. Bohužel sídlo není přístupné veřejnosti.
Přístav se nachází v malé zátoce. Pro turisty je zde k dispozici mnoho barů a restaurací, které jsou mnohdy vestavěny do skal.
Národní park pod záštitou UNESCO. Na rozloze téměř 2 tisíc hektarů se nachází mimo jiné i velké sladkovodní jezero S'Albufera, útočiště pro víc jak 100 druhů ptáků. Nedaleko odsud můžete navštívit rybářskou vesnici Es Grau, malý ostrůvek L'illa d'en Colom nebo mys el Cap de Favàritx. Vstup volný.
Na pobřeží za Cap de Cavallería, nejsevernějšího cípu ostrova, se nachází spousta písčitých nedotčených zátok a krásných pláží se zlatým pískem, které jsou většinou přístupné pouze po moři. Nejkrásnější z nich – Cala Pregonda, Cala en Calderer a Cala del Pilar.
Je maurská rybářská vesnička s krásně bílými domy a úzkými uličkami. V posledních letech zde vyrostlo mnoho barů, restaurací a moderních budov určených pro náruživé turisty.
Kousek od letoviska Cala'n Porter můžete spatřit starobylé jeskynní talayotské pohřebiště z 8. století př. n. l. Jeskyně De Jurat pocházející ze 4. století př. n. l. je plná většinou nečitelnými latinských nápisů. Další jeskyně La cova d'en Xoroi je opředena legendou. Barbarský pirát Xuroi „jednouchý“ zde po 10 let věznil mladou dívku, která mu mezitím porodila 10 dětí. Jednoho dne napadl sníh a stopy vedoucí do této jeskyně zavedly místní obyvatele k dívce a k jejím dětem. Dívku zachránili a pirát skočil z útesu do moře. Dnes se v této jeskyni se pořádají diskotéky.
Hrobka z doby bronzové (1200–750 př. n. l.) vysoká víc jak 4 metry a dlouhá 13 metrů, která připomíná obrácenou loď (naveta), jež pluje do Země mrtvých. Tato nejstarší dochovaná zastřešená budova v Evropě sloužila jako úschovna na osobní předměty a kosti zemřelých. Po silnici Mao-Ciutadella na 40 km.
5 km od Alaioru leží jedno z největších pravěkých nalezišt na Baleárských ostrovech pocházející okolo roku 1500 př. n. l. Můžete zde spatřit stavby tvořené ze 3 obranných věží (talaiots), které minulosti chránily ostrov; nebo megalitické stoly (taulas) považované v pravěku za výtvory magie; či sloupovité budovy (hipòstilas), jež pravděpodobně sloužily ke skladování. Další důmysnou historickou památkou je rezervoár pro vodu nebo také „čistička“ – tekoucí voda ze skal, která se takto zbavovala nečistot.
Otevřeno od úterý do soboty 10–14 h a 17–20 h. Vstup cca 2, 40 €.
Jeskyně z pozdní doby bronzové (asi 1000 let př. n. l.) s obytnými místnostmi, okny či komíny. Později se z nich stala pohřebiště. 7 km severně od Ciutadelly.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.