Nacházíte se: Úvodní stránka > Norsko > Města a místa > Oslo
Sponzorované odkazy:
Oslo má přibližně půl milionu obyvatel. K městu připadá ještě okres Akershus – celková rozloha je tedy 453 km2, což činí z Osla jednu z největších evropských metropolí.
Hlavní město Norska bylo osídleno již před 7 000 lety. Obživou obyvatel byl tehdy především lov a rybolov. Z původně maličké rybářské vesničky se postupně stalo obrovské tržiště evropského významu.
Město založil v roce 1047 král Harald Hardråde. Oslo se začalo rychle stávat důležitým obchodním centrem a sídlem biskupa. Z doby vlády krále Håkona V. Magnussona, tedy z let 1280 – 1319, pochází budova královské rezidence a pevnost Akershus. Královským sídlem byl ale stále ještě Bergen. Rozkvět Osla pozastavila morová epidemie, která vypukla roku 1348. Význam města ještě více oslabily požáry, jejichž následkem byly správní úřady přesunuty do Stockholmu a posléze do Kodaně. V 16. století byly během reformace úplně zničeny celé čtvrti včetně kostelů a jiných významných budov. V roce 1624 navíc propukl zničující požár, který zkázu města završil.
Na základě rozhodnutí krále Kristiána IV. se začalo v okolí pevnosti Akershus budovat nové město. Bylo pojmenováno jako Kristiania a brzy se stalo důležitým přístavem a významným centrem obchodu. Sídlem úřadů ale byla i nadále Kodaň.
Když Norsko roku 1814 vstoupilo do personální unie se Švédskem, v Kristianii se začaly stavět nové správní budovy a celé ulice. Hlavním městem se Kristiania stala poté, co roku 1905 vzniklo samostatné Norské království. O 20 let později se vrátil také původní název Oslo.
Historické centrum města se rozkládá kolem náměstí Rådhusplassen nedaleko přístavu. Radnice stojí na severní straně tohoto náměstí. Pochází z let 1933 – 1950 a jedná se o mohutnou betonovou stavbu obloženou cihlami. Na jedné ze dvou radničních věží, vysokých více než 60 metrů, se nachází jedny z největších hodin v Evropě. Jejich průměr dosahuje téměř 9 metrů. Nádvoří radnice zdobí sochy několika norských umělců.
Přístaviště lemuje nábřežní promenáda Aker Brygge s obchody a kavárnami. Na skále nad přístavem se tyčí pevnost Akershus, která byla po požáru v roce 1527 přestavěna na renesanční zámek. Na hradbách okolo pevnosti jsou umístěna historická děla. Zámecká kaple ukrývá ostatky krále Håkona, královny Maud a princezny Mårty. Navštívit můžete také Vojenské muzeum a Muzeum národního odboje v prostorách, kde bývala zbrojnice. Muzeum města Oslo si můžete prohlédnout z vnější části severního okraje pevnosti. Je zde uložen model města Kristiania, na kterém se můžete seznámit s podobou města v letech 1624 – 1840.
Novou částí města prochází rušná ulice Karl Johans gate s kluby a kavárnami. Bez povšimnutí byste neměli ponechat katedrálu na náměstí Stortorvet. Postavil ji architekt Alexis Dechateaneuf v letech 1664 – 1697. Po požáru v polovině 19. století byla věž katedrály přestavěna v novogotickém slohu. Zaujme vás především její vnitřní výzdoba. Uvnitř katedrály jsou umístěné také největší varhany v Norsku.
Památkou novorenesanční architektury je budova železničního nádraží, která byla postavena roku 1882. Moderní část budovy vznikla o 100 let později a je převážně ze skla a oceli.
V samotném centru města s parkem, kavárnami a spoustou turistů se nachází budova parlamentu (Storting). Byla postavena z cihel a kamene v rozmezí let 1857 – 1866. Nedaleko odtud stojí budova univerzity. Založena byla roku 1811. Na opačné straně Karl Johans gate se vyjímá klasicistní budova Národního divadla z konce 19. století. Zakončením ulice je park s královským zámkem (Slott). V parku je umístěna jezdecká socha krále Karla Johana a socha královny Maud.
Další turistickou atrakcí města je Historické muzeum se sbírkami předmětů z vikingských dob, a Národní galerie s největší norskou obrazovou sbírkou, jejíž součástí jsou i díla nejslavnějšího norského malíře Edvarda Muncha.
Rozhodně navštivte také Vigelandův park. Můžete si zde prohlédnout 212 soch z bronzu, železa a žuly. Jejich autorem je slavný sochař Gustav Vigeland.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.