Nacházíte se: Úvodní stránka > Norsko > Města a místa > Nejkrásnější místa
Sponzorované odkazy:
Ty nejpodmanivější přírodní krásy v norském kraji Møre og Romsdal mezi městy Geiranger a Ǻndalsnes propojuje tzv. Zlatá cesta. Počátkem cesty je úchvatný Geirangerfjord, následuje skalní masiv a vyhlídka Dalsnibba, trasa pokračuje Orlí cestou – 11 serpentinami na osmikilometrovém úseku – poté cesta prochází údolími Valldalen a Meiadalen a končí tzv. Cestou trollů – opět 11 serpentin s výškovým rozdílem až 800 metrů. Stručně řečeno, zážitek, na který se opravdu nezapomíná.
Vyhlídková skalní plošina Preikestolen bývá velice často zobrazovaným motivem norské turistiky. Nachází se přibližně 30 km východně od Stavangeru a tyčí se do výšky úctyhodných 597 m nad hladinu Lysefjordu. Ve skutečnosti jde o obrovitý skalní blok vysunutý ze skalní stěny, který je nahoře zakončený plošinou. Pro nádherný výhled, který se odtud naskytne každému, kdo na plošinu vstoupí, je tzv. Kazatelna velmi oblíbenou turistickou atrakcí.
Národní park Ǻnderdalen se rozkládá na ploše pouhých 69 km2 na ostrově Senja, který leží severovýchodním směrem od města Harstad. Vyhlášen byl roku 1970. Jediný možný přístup do parku je značenou stezkou z pobřežní silnice č. 860 u osady Storjorda. Kromě březových porostů se zde můžete setkat také se vzácnými několikasetletými borovicemi, ukázkou typické místní fauny jsou kromě soba a losa také vydra a hranostaj.
Národní park Børgefjell zahrnuje území o rozloze 1 107 km2 a byl vyhlášen roku 1963. Bohatství místní fauny a flóry dokládá výskyt více než 300 druhů cévnatých rostlin, medvědů, sobů, losů, lišek i rosomáků. Mezi zástupci ptactva vyniká orel skalní, sovice sněžná nebo orlovec říční. Přírodními útvary, typickými pro národní park Børgefjell, jsou ostré štíty horským masivů, ledovce, hluboká údolí a mnoho větších i menších jezer a jezírek. Nejkrásnějším místem parku je okolí řeky Orrelvy s několika romantickými vodopády. Značené stezky v parku nenajdete, několik chat se základním vybavením k přespání však ano.
Národní park Dovrefjell byl vyhlášen roku 1974 na ploše o rozloze 256 km2 na jižním okraji norského kraje Sør-Trøndelag. Na území parku se nachází nejvyšší vrchol kraje, hora Snøhetta (2 286 m). Park se může pochlubit obrovskou druhovou rozmanitostí rostlin i zvířat, jichž je park domovem. Celkově bylo na území parku dokonce napočítáno úctyhodných 420 druhů rostlin. Spatřit můžete také mnoho endemitických druhů. Nejvzácnějším živočichem parku je pižmoň.
Národní park Femundsmarka byl vyhlášen roku 1971 v blízkosti jezera Femunden a švédských hranic. Svou rozlohou park zaujímá 390 km2 a jeho nejvyšším vrcholem je hora Elgåhøgna (1 459 m). V parku byly nalezeny pozůstatky osídlení již z doby kamenné, výrazněji se do dějin parku ale zapsali taviči mědi, kteří zde těžili dřevo na výrobu dřevěného uhlí přibližně v polovině 18. století. Území parku je rozčleněno dobře značenými stezkami a pro turisty je připraveno také několik chat k přespání. Ukázkou typického porostu parku jsou pokroucené borovice, faunu zastupují především sobi, medvěd, rosomák, bobr či rys.
Národní park Gressåmoen je dominantní přírodní památkou severozápadní části norského kraje Nord-Trøndelag. Vyhlášen byl v roce 1970 a zaujímá plochu 182 km2. Krajina parku místy připomíná prales, některé ze stromů zde dosahují stáří až 500 let. Krajinu nediferencují žádné obrovité vrcholy, člení jí spíše jezera a mnoho řek. Ve zdejších lesích se můžete setkat s rysem, srnčí zvěří, losem nebo liškou.
Národní park Gutulia patří mezi menší národní parky Norska. Leží na hranici jezera Femunden se Švédskem, rozkládá se na ploše pouhých 19 km2 a vyhlášen byl v roce 1968. Chráněné území zahrnuje především dříve pro tento kraj charakteristický jehličnatý prales s bažinami. Z živočichů patří k těm nejhojnějším různé druhy ryb – pstruh, okoun, štika a losos.
Největší norský národní park Hardangervidda byl vyhlášen v roce 1981 a rozkládá se na ploše 3 422 km2 na stejnojmenné náhorní plošině v západní části kraje Hordaland. Hardangervidda je zároveň největší náhorní plošinou v Evropě. Vzhledem k nadmořské výšce lze najdete pouze přízemní vegetaci, o druhovou rozmanitost ale nepřijdete. Z živočichů můžete potkat stáda divoce žijících sobů, z šelem se vyskytuje pouze polární liška, neboť ostatním nevyhovuje nedostatek přírodních úkrytů. Bohatší je výskyt dravců, spatřit můžete orla skalního, sovici sněžnou i orlovce říčního. Pro turisty je národní park Hardangervidda velmi dobře dostupný, stezky poměrně dobře značené a chat k přespání je dostatek.
Ať už se rozhodnete pro návštěvu kteréhokoli národního parku v Norsku, určitě nebudete litovat. Všude na vás čeká nádherně čistá příroda s krásami v podobě průzračných jezer, ostrých horských štítů, skalních převisů, hustých lesů, zurčících řek i kouzelně spadajících vodopádů. K tomu všemu neodmyslitelně patří bohatství vzácných severských rostlin i živočichů. K těm nejkrásnějším norským národním parkům patří Jostedalsbreen, Jotunheimen, Ormtjernkampen, Øvre Anarjåkka, Øvre Dividal, Øvre Pasvik, Rago, Reisa, Rondane, Saltfjellet-Svartisen a Stabbursdalen.
Autor: Lenka Urgošíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.