Nacházíte se: Úvodní stránka > Norsko > Informace > Rybolov v Norsku
Sponzorované odkazy:
V poslední době se Norsko díky bohatství svých vod stává stále častějším cílem milovníků rybaření. I ti turisté, kteří nepatří zrovna mezi nadšené rybáře, během cesty do Norska kouzlu tohoto sportu neodolají a v křišťálově čistých severských vodách si jej alespoň vyzkouší.
Rybolov je symbolem odpočinku v přírodě a chvil spojených s klidem a relaxací. Jeho lákadlu podléhají především muži, ale ani rybařící ženy už dnes nejsou výjimkou. V Norsku se můžete rybolovu věnovat naprosto nerušeně a pokud toužíte, odpočinout si alespoň na chvilku od všech lidí, právě tady najdete dostatek míst, která vám to mohou dopřát.
Alemansratten, neboli ,,právo všech“, platí v Norsku již odpradávna. Proto je možné, utábořit se v podstatě kdekoliv a vybrat si rybářské stanoviště přesně podle svých představ. Pamatujte ale na přímý zákaz rozdělávání ohně mimo určená místa, zákaz kácení stromů a sběru lesních plodů za účelem prodeje. Je také důležité vědět, že v každé oblasti probíhá sezóna těch nejlepších a největších rybářských úlovků v jiném období. Čeští rybáři nejčastěji vyhledávají okolí ostrova Hitra ve středním Norsku a na severu pás území Lofoty – Nordkapp. Obecně lze říci, že do středního Norska je nejvhodnější vydat se v jarních měsících, především v březnu a dubnu – v této době budete mít štěstí hlavně na tresky a sledě, na konci léta a na podzim se k nim přidávají makrely. Na největší tresky narazíte během vrcholícího léta. Za rybolovem se ale do Norska můžete vypravit i v zimě – chytání ryb skrz otvory v ledu si získává stále více příznivců.
Kromě mořského rybolovu se v Norsku těší velké oblibě rybaření u jezer a rybníků, kterých je zde zarybněných více než 250 000. Sladkovodních ryb najdete v norských vodách více než 30 druhů. Patří mezi ně pstruzi, štiky, okouni a úhoři.
Abyste se mohli věnovat rybaření ve sladkých vodách Norska, budete muset uhradit státní poplatek. K tomu můžete využít kteroukoli poštu. Kartičku, která se ke státnímu poplatku vystavuje, musíte mít při rybaření stále u sebe, stejně tak jako doklad o zaplacení z pošty. V některých oblastech budete kromě státního poplatku muset zaplatit ještě místní povolenku. Na její pořízení se poptejte v informačních a cestovních kancelářích, kempech, hotelích a obchodech se sportovním vybavením přímo v konkrétní lokalitě. Tady můžete povolenky obvykle také zaplatit. Ve slaných vodách je klasické sportovní rybaření s prutem a podběrákem pro všechny zdarma.
Specifické podmínky platí pro lov lososů. V některých řekách je tento druh rybolovu zcela zakázán, jinde výrazně omezen. Výslovně zakázáno je také chytání lososů do sítí. Příčinou jsou epidemie, které v nedávných letech lososy postihly.
V Norsku se velmi dbá na dodržování předpisů pro zabránění rozšíření případných parazitů a nemocí ryb. Veškeré rybářské vybavení použité v jednom vodním prostředí, se musí před použitím v jiném prostředí důkladně vysušit, případně vydezinfikovat. Pro vysazování nových ryb platí přísná nařízení a používat živé ryby při lovu jako návnadu je úplně zakázáno.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.