Nacházíte se: Úvodní stránka > Německo > Města a místa > Hamburk
Sponzorované odkazy:
Druhé největší město Německa Hamburk, známé také jako frekventovaný mezinárodní přístav, si význačného postavení užívá již od 16. století. Již tehdy se pyšnilo označením samostatné hanzovní město. Své přední postavení na poli obchodu a průmyslu si udrželo dodnes. Najdeme zde sídla významných firem, bank, pojišťoven, ale i médií.
Hamburk, který je zároveň samostatnou spolkovou zemí, se rozkládá na severu Německa při dolním toku Labe, 100 km od ústí do Severního moře. Přístav se nachází přímo v srdci města, kde kotví lodě říční i námořní. Ročně tudy propluje na 12 000 plavidel. Přístav je po Rotterdamu druhý největší a díky svému významu v námořní dopravě bývá nazýván „Tor zur Welt“, neboli „Brána do světa“. Hamburk se však pyšní i jiným prvenstvím. Najdeme zde více než 2 400 mostů, jenž překlenují síť kanálů vedoucí z jezera Alster do Labe.
Obyvatelé Hamburku jsou z velké části bohatí Němci. Z celkového počtu 1,74 milionu lidí je však poměrně vysoké procento nezaměstnaných. To je způsobeno především modernizací přístavu. Jeji části dnes stále slouží jako sklady a najdeme zde největší komplex úložiště koberců.
I když Hamburk nepatří k nejkrásnějším městům Německa, určitě stojí za zhlédnutí. Historie nebyla k městu příliš milosrdná, starobylé centrum bylo několikrát zcela zničeno. Poprvé při požáru roku 1842 a podruhé při intenzivním bombardování v červenci 1943. To vyvolalo druhý požár, při němž zahynulo 55 000 lidí.
Staré město – Altstadt najdeme na pravém břehu Labe. Nachází se zde barokní kostel sv. Kateřiny a novogotický kostel sv. Mikuláše, který byl za války zničen a dnes slouží jako památník. Za návštěvu určitě stojí kostel sv. Michala, který najdete o několik bloků dál. Jeho 132 metrů vysoká vyhlídková věž se stala symbolem Hamburku a námořníkům slouží jako orientační bod. Nabízí se zde úžasný pohled na město i přístav.
Při kostelu se zachovalo i několik hrázděných domů z počátku 17. století, které byly původně určeny pro vdovy po bohatých kupcích. Další domy byly zrestaurovány v ulici Peterstrasse. Jedním z nich je i rodný dům Johannese Brahmse. Označen je pamětní deskou s vyobrazením vousatého skladatele kouřícího doutník.
Centrum města tvoří Rathausmarkt rozlehlé náměstí s novorenesanční radnicí. Na jejím místě v minulosti stálo již pět budov, ale všechny byly postupně v minulosti zničeny. Tato mohutná stavba stojící na pilotech se pyšní vysokou věží a průčelím s řadou plastik ve stylu severoněmecké renesance. Radnice má 647 místností a některé z nich jsou zpřístupněny i k prohlídkám.
Další částí je neblaze proslulá čtvrť červených luceren St. Pauli. Za posledních 30 let se však značně vyčistila, přesto zde stále najdete množství nočních klubů, heren a nevěstinců. Všemožné druhy zábavy najdete především na Reeperbahn, kde zahájila svou kariéru proslulá hudební skupina Beatles. Přilehlá Herbertstrasse s vraty na začátku i konci, kde se platí vstupné, je přístupná jen dospělým mužům.
Nedaleko je další zajímavost – Rybí trh, začínající každou neděli v pět hodin ráno. Pestrobarevná scéna láká vždy davy lidí. V nabídce jsou ryby, ovoce, zelenina a nejrůznější zboží.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.