Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Medan - D
Sponzorované odkazy:
Medan je hlavním městem provincie Severní Sumatra. Je čtvrtým největším městem Indonésie a rozkládá se na severním pobřeží ostrova. V blízkosti města se nachází také vulkán Sinabung, který naposledy vybuchl v srpnu 2010 po téměř čtyřsetleté odmlce. Medan je řízen majorem a je rozdělen na 21 distriktů (distrikt se řekne místním jazykem kecamatan) a 151 subdistriktů (kelurahan).
Město je velmi lidnaté. Je čtvrtým nejlidnatějším městem po městech Jakarta, Surabaya a Bandung a je zároveň také největším městem Indonésie, když nepočítáme města na ostrově Jáva. Mnoho obyvatel žije také v hrabství Deli Serdang, které se nachází jižně od Medanu. Celkově žije v tomto městě přes 2 miliony obyvatel a hustota zalidnění je kolem osmi tisíc obyvatel na km čtverečních. Celková plocha území města je něco přes 265 km čtverečních. Toliko k nezbytným číslům, nyní se zaměříme spíš na skladbu obyvatelstva. Díky bohaté historii města není divu, že je zde mnoho menšin a národnostních skupin. Mnoho obyvatel je národnosti Batak, která pochází spíše z oblasti Melayu Kampung. Postupně se z lidí Batak stala spíše komunita než menšina . Nechybí zde ani Javánci, a to zejména díky přelidněnosti Jávy. Na pohled viditelnou menšinou jsou Číňané, kteří jsou aktivní zejména v podnikání. Konečně zde najdeme i obyvatele linie Tamil, kterým se v místním jazyce říká keling. Mluví se zde jazykem Tamil, Batak (v několika dialektech), Hokkien, samozřejmostí je i angličtina.
Ve městě nalezneme mnoho budov v tradiční nizozemské architektuře, připomínající dobu nadvlády tohoto národa. Velmi známá je stará radnice, pošta, věž Tirtanadi Water Toner, která je mimochodem ikonou Medanu a most nad železnicí Titi Gantung . Historickou památkou je sultánské sídlo Maimun Palace, kde sultán v současnosti stále sídlí, jeho úřad má však jen symbolickou funkci. Palác byl postaven v letech 1887–1891. Další historickou stavbou je Great Mosque (Masjid Raya) of Medan. Tato budova je postavená v marockém stylu nizozemským architektem Dingemansem. Dostavěna byla v roce 1906. V roce 2005 zde byl postaven katolický chrám Graha Maria Annai Velangkanni (v překladu něco jako „patronka dobrého zdraví“). Tento chrám je vskutku dominantní stavbou a je druhým nejvýznamnějším cílem poutníků v Asii.
Zajímavým prostředkem jsou vozítka s názvem „becaks“. Jde o motorizované rikši, které najdeme prakticky všude ve městě a které zavezou zákazníka kamkoliv si přeje. Je to relativně levný způsob dopravy. Z ostatnách dopravních prostředků můžeme využít klasické prostředky hromadné dopravy jako autobusy, taxi a minibusy, kterým se tady říká „ sudako“. Do ostatních měst vede železnice a do města se můžeme dostat také letecky, a to buď na letiště Polonia International Airport nebo Kuala Namu International Airport. Druhé jmenované je zatím ve výstavbě a v roce 2011 by mělo zcela nahradit i letiště Polonia.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.