Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie
Sponzorované odkazy:
Když se řekne Indonésie, představí si většina z nás exotickou zemi s dlouhými plážemi, tropickými pralesy a množstvím ostrovů a ostrůvků, kde se zastavil čas a lidé zde dodržují staletí starodávné tradice a rituály. Indonésie však je zemí ekonomicky rostoucí, a tak kromě tohoto již zmiňovaného obrazu je to země lákající investory, stavějící moderní obchodní centra a nabízející širokou paletu škol a univerzit. V jednotlivých článcích se budeme zabývat indonéskými ostrovy, provinciemi, kulturou místních obyvatel i nebezpečími, která zde mohou na turisty číhat. Nejprve pojďme ale tuto zemi představit jako celek, geograficky a politicky.
Indonésie je tvořena sítí ostrovů a ostrůvků v jihovýchodní Asii a Oceánii. Celkově se rozkládá na 17 508 ostrovech na ploše 1,919,440 čtverečních kilometrů. Obyvatel zde žije asi 238 milionů, což činí z Indonésie čtvrtou nejlidnatější zemi světa. Zajímavostí je, že zde žije největší počet muslimů. Hlavním městem je Jakarta. Důležité je také vědět, že Indonésie je republikou a v čele má prezidenta a vládu. Země hraničí s Papuou Novou Guineou, Východním Timorem a Malajsií. S těmito zeměmi sousedí na pevnině. Dalšími sousedy jsou Austrálie, Singapur, Filipíny a Andamany a Nikobary. Je členem uskupení ASEAN a G20.
Indonéské souostroví je od 17. století významným obchodním centrem. V té době obchodovala Srivijaya a později Majapahit s Indií a Čínou. Díky tomu, že byla Indonésie tak dlouho křižovatkou obchodních cest, pochytila mnohé z kultury jak evropské, tak hinduistické a buddhistické. Muslimové zde přinesli také Islám. Po dlouhá tři staletí byla Indonésie pod vlivem Nizozemců, kteří zde obchodovali s kořením. Po druhé světové válce však proběhla Indonéská revoluce a země se tak zcela osamostatnila. Po celou historii své existence je Indonésie ovlivňována přírodními katastrofami, změnami v politické situaci, ekonomice a demokratizujícími opatřeními. Nyní je jednotnou presidentskou republikou složenou z 33 provincií.
I přesto, na jakém množství ostrovů se Indonésie nachází, existuje zde několik velkých skupin obyvatelstva. Tou největší jsou Javánci, kteří mají také značný politický vliv. Díky etnické, náboženské a kulturní pestrosti má tato země podobné motto jako EU, tedy „jednotnost v rozmanitosti“. Zajímavé také je, že navzdory tomu, že je tato země čtvrtou nejlidnatější na světě, je zde ještě poměrně dost místa pro divokou přírodu. Z tohoto pohledu se řadí na přední světové příčky. Indonésie je také bohatá na přírodní a nerostné suroviny.
Ze 17 tisíc indonéských ostrovů je jich obydlených jen 6 tisíc. Jsou rozloženy po obou stranách rovníku. Největšími ostrovy jsou Jáva, Sumatra, Borneo, Nová Guinea a Sulawesi. Hlavní město Jakarta se nachází na Jávě a je největším a zároveň hlavním městem země. Dalšími velkými městy jsou Surabaya, Bandung, Medan, a Semarang. Z hlediska velikosti je Indonésie 16. největší zemí na světě a její zalidnění je 134 obyvatel na km^^2^^. Výjimkou v hustotě zalidnění je ostrov Jáva, kde na čtvereční kilometr připadá 940 obyvatel.
Když jsme u geografie, určitě je dobré zmínit nejvyšší vrchol země. Je to hora Puncak Jaya na Papue a měří 4 884 m. Největší jezero je Lake Toba na Sumatře s plochou 1145 km^^2^^ Největšími řekami jsou Mahakam a Barito na Kalimantanu, které jsou také dopravním koridorem.
Vzhledem k tomu, že se země nachází na styku litosférických desek, není zde ničím výjimečným vulkanická činnost a zemětřesení. Je tady 150 aktivních vulkánů, a to včetně Krakatoy a Tambory, sopek, které jsou známé svými ničivými erupcemi. Exploze supervulkánu Toba před 70 000 lety byla jednou z nejvíce ničivých erupcí vůbec a stala se globální katastrofou. Dalším důkazem seismické aktivity je zemětřesení a následné tsunami z roku 2004 a zemětřesení v Yogyakartě v roce 2006. Výhodou sopečných erupcí je však sopečný prach, díky kterému je v Indonésii velmi úrodná půda. Podnebí je tropické, Indonésie leží okolo rovníku. Střídají se zde monzunové deště s obdobím sucha. Je tady také velmi vlhko – vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %. V průběhu roku se teploty mění jen velmi málo, v průměru je v Jakartě denně 26–30 stupňů Celsia.
Díky dobrým přírodním podmínkám je v Indonésii velké množství rostlinných i živočišných druhů. Míchají se zde asijské a australasijské druhy. Na Sumatře, Jávě, Borneu a Bali najdeme např. tygry, nosorožce, orangutany, slony a leopardy. Počty těchto zvířat se však bohužel velmi rychle ztenčují. Totéž se děje s lesy. Ty pokrývají až 60 % země, avšak rychle ustupují městům a zemědělství. Sulawesi, Nusa Tenggara, a Maluku byly díky tektonickým vlivům velmi dlouho separovány od zbytku Indonésie, a tak se zde nachází jiná fauna a flora než na ostatních ostrovech souostroví. S postupující urbanizací a znečišťováním se však stávají rostliny i živočichové čím dál ohroženější.
Tolik snad obecně o Indonésii. V dalších článcích se dozvíte podrobněji o významných městech a místech v této zemi a o její rozmanité kultuře.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.