Nacházíte se: Úvodní stránka > Indie > Informace > Buddhismus
Sponzorované odkazy:
Buddhismus je starým, ale dosud velmi živým a zajímavým náboženství. Vzniklo v 6. století před naším letopočtem v Indii, ale odtud se postupem času dostalo do celého světa. Buddhismus již dnes není v počtu věřících největším indickým náboženstvím. Po dlouhé době ho předběhl hinduismus a islám.
Za zakladatele buddhismu je považován syn indického panovníka- Siddharta Gautama. Siddharta žil údajně dlouhou dobu stranou všech problémů a starostí až jednoho dne spatřil bídu lidského osudu. Rozhodl se odejít z domova a nalézt cestu k „probuzení.“
Siddharta se zřejmě narodil roku 566 před naším letopočtem a zemřel v roce 486 před Kristem.
Podstata buddhismu nespočívá v uctívání jednoho boha. Buddhismus se zabývá životem a smrtí a cílem každého buddhisty je vymanit se ze samsáry. Samsára je neustále se opakující cyklus reinkarnací, tedy smrti a narození v jiném těle. Tento neustálý koloběh byl považován za zdroj veškerého utrpení a vymanit se z něj, dospět k zániku neboli k nirváně bylo považováno za velmi podstatné. Siddharta během svého života poznává a vyhlašuje tzv. Čtyři vznešené pravdy. Těmi pravdami jsou zjištění, že každá existence působí bolest, že bolest je spojená s neustálým cyklem reinkarnací, že tuto bolest je možné ukončit (vymanit se z cyklu znovuzrozování) a poslední pravda říká, že k osvobození (vymanění) se dá dospět dodržováním mravnostních pravidel, meditací, a přijetím vědomostí a moudrosti. Pravidla, kterých by se lidé měli držet jsou tato: správné chápání, správné myšlení, správná mluva, správné konání, správné živobytí, správná snaha, správné bdění a správné soustředění. Siddharta Gautama byl prvním, kdo dospěl do stádia nejvyššího vědomí, vymanil se z cyklů reinkarnací a stal se Buddhou- „probuzeným.“
Na oslavu památky Buddhova života jsou pravidelně organizovány poutě na čtyři posvátná místa, spojená s Buddhovým životem. Prvním tímto posvátným místem je Lumbini (zde se Buddha (Siddharta Gautama) roku 566 před naším letopočtem narodil.) Dále se navštěvuje Bofh-Gajá, toto místo je považováno za místo Buddhova „probuzení.“ Třetím místem je Sarnath, zde Buddha poprvé kázal svá přesvědčení a zjištění. A posledním místem je Kušínagara (zde Buddha zemřel.)
Postupně tak, jak se buddhismus šířil, začal se dělit na jednotlivé proudy, nebo také na „školy.“ V Tibetu, Číně, Japonsku a v Koreji je směr nazývaný mahájána (velký vůz.) Mahájána začala vznikat pravděpodobně kolem 1. století našeho letopočtu a jistá legenda vypráví, že se jednalo o učení tak hluboké, že nemohlo být v Buddhově době pochopeno. Uchovávalo se proto v říši nágů a až později bylo vyneseno na zemský povrch.
Druhým směrem, neboli „školou“ je hínajána. Hínajána označovaná také jako malý vůz, je považována za původní Buddhovo učení o již zmíněných čtyřech pravdách. Velmi hluboce se opírá o mravní zásady a základem je vyhýbat se jakémukoli ubližování jiné bytosti. Hínajána zapustila své kořeny v Thajsu, Barmě, Laosu, Kambodži a především také na Cejlonu.
Jako třetí „škola“ je uváděna vajrajána (diamantový vůz.) Tento proud je někdy označován také jako tantrický buddhismus a připisuje si zásluhu dovést člověka do stavu Buddhy co nejrychleji. Vajrajána využívá obou předchozích směrů, a k tomu se ještě řídí posvátnými texty, tzv tantrami. Jedná se pravděpodobně o nejmodernější ze směrů a byl zaveden v Tibetu, Mongolsku, Bhútánu, Nepálu a v Japonsku.
Autor: Šárka Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.