Nacházíte se: Úvodní stránka > Francie > Informace > Tour de France
Sponzorované odkazy:
Pojem Tour de France je dnes znám jako největší, nejznámější a také nejzásadnější cyklistický závod. Ve skutečnosti je to možná mnohem více. Každopádně se jedná o etapový závod, v němž si profesionální cyklisté změří své síly a výdrž. Celý svět každoročně usedá k televizním obrazovkám a sleduje nejznámější cyklistický závod všech dob. Najde se také mnoho natolik věrných fanoušků, že i z cizích zemí vyjíždějí na ohromnou událost, jakou Tour de France bezesporu je, přímo do míst hlavního děje.
Málo kdo ví, že Tour de France má za sebou již opravdu bohatou minulost a že závod má tradici desítky let. Poprvé se Tour de France jela již v roce 1903 a do dnešních let tato každoroční událost svou pravidelnost narušila jen několikrát, a to během světových válek. Je velmi zajímavé, jak se z malého a poměrně nevýznamného regionálního závodu stala tak ohromná a jedinečná událost, jakou Tour de France v dnešní době je. V roce 1903, kdy se ohromný závod zrodil, šlo jen o to, působivě zapropagovat noviny L´Auto. Ty se chtěly stát konkurencí jiným listům, které podporovaly jisté pařížské závody. Záměr se zcela jistě podařil a možná trochu nečekaně nabyl závod takových rozměrů, o jakých se tehdejším organizátorům ani nesnilo. Během několika prvních ročníků Tour de France šlo opravdu o náročnou záležitost. Závodníci téměř nepřetržitě jezdili dokonce několik dnů a když zatoužili po odpočinku, prostě zastavili a usnuli třeba na kraji cesty. Šlo zkrátka o vytrvalostní a nesmírně náročný závod. Pravidla závodu byla natolik tvrdá, že zakazovala komukoliv, aby závodníkům během cesty pomáhal. Každý tedy jel sám za sebe a výkon takového cyklisty byl a je nanejvýš úctyhodný.
Dnes je závod Tour de France od toho, který se jel hned začátkem 20. století, značně odlišný. Cyklisté již nejezdí celé dlouhé dny a nejsou odkázáni jen na své vlastní síly, ale celý závod je velmi dobře zajištěn a myšleno přitom je také na bezpečí a pomoc závodníkům. Celý závod je doprovázen několika vozidly, které závod zajišťují a cyklistům pomáhají a také jim poskytují potřebné tekutiny i jídlo. Závod trvá tři týdny, během kterých jsou závodníkům dopřány dva dny volna. Vlastní závod je rozdělen do mnoha etap a během let se celý průběh značně pozměnil. V několika posledních letech například přibyl takzvaný prolog, kterým celá Tour de France začíná. Jedná se o časovku dlouhou jen několik kilometrů. Po takovémto úvodu již přichází další závody, během kterých se závodníci postupně zúčastňují například horské etapy, závodí na rovinatých etapách nebo absolvují další časovky jednotlivců či týmů.
Kdo v televizi pravidelně Tour de France sleduje, jako první se mu jistě vybaví barevný chumel závodníků. Takováto skupina čítající přinejmenším desítky závodníků je zajímavou, ale trochu zmatenou podívanou. Je zajímavé, dozvědět se o trikotech trochu více a odhalit jejich význam. Mezi závodníky Tour de France se setkáváme s cyklistou, který má na sobě oblečený jasně žlutý dres. Takovýto dres je označením pro takzvaného vedoucího jezdce. Tento jezdec měl po skončení Tour de France nejmenší součet všech časů a jedná se tedy o celkového vítěze. Pokud se celkovým vítězem stane závodník, který ještě nedovršil 25 let, dostane dres bílý. V závodě se setkáme také s jezdci, kteří se mohou pyšnit dresem zeleným. Zelený dres je během závodu udělen jezdcům, kteří získali body v některé z etap celého závodu. Během jednotlivých etap jsou udělovány body a na konci etapy jsou oceňováni nejlepší závodníci, co se počtu jejich bodů týče. Dalším známým trikotem je puntíkovaný trikot, který se uděluje již více než 30 let. Je udělen králi hor, což je cyklista, kterému bylo uděleno nejvíce bodů za různě obtížné výjezdy hor.
Asi v každém sportu způsobí skandál, zjistí-li se, že některý ze sportovců použil k získání vítězství dopingu. Takovéto události se stávají, a to poměrně často. Dnes však již existuje mnoho metod, jak lze braní dopingu z krve závodníka poznat. Ve spojení s dopingem a Tour de France je dokonce známo i mnoho jmen. V 70. letech například Tom Simpson během závodu zemřel a bylo prokázáno, že za to mohlo nadměrné užívání zakázaných povzbuzujících látek. Takový případ není jediný a dokonce je znám vítěz Tour de France z roku 1996, který se k dopingu sám přiznal.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.