Nacházíte se: Úvodní stránka > Anglie > Města a místa > Severní Irsko
Sponzorované odkazy:
Severní Irsko leží v severovýchodní části ostrova Irsko. Spolu s Velkou Británií tvoří Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Jeho hlavním městem je Belfast. Hraničí s Irskou republikou, která byla do roku 1922 také součástí Spojeného království. Turisty do Irska láká především jeho drsná krajina. Při pohledu na jeho skalnatá pobřeží vám bude přecházet mráz po zádech. Irsko je země s bohatým kulturním dědictvím. Na své si zde přijdou i sportovní nadšenci, především milovníci golfu – nachází se zde nejkrásnější hřiště světa.
Irsko bylo obýváno Kelty, kteří v 5. století začali ve Skotsku zakládat své království. Od 9. do 11. století bylo ohrožováno Vikingy. Irové vždy usilovali o nezávislost své země. Autonomii Irska odmítali pouze unionisté. Po rozdělení Irska (Severní Irsko a Irská republika) v roce 1922 získala většina z irských hrabství nezávislost. Na konci 60. let 20. století zastihla Severní Irsko politická krize. Na počátku 70. let došlo v zemi k množství občanských nepokojů, které začaly již v roce 1969. Byla zastavena činnost severoirského parlamentu a vlády. V roce 1972 se v Severním Irsku odehrál brutální zásah, kdy během demonstrace za lidská práva zastřelili příslušníci britského parašutistického regimentu 26 lidí. Vláda Severního Irska a Velké Británie se pokusila o urovnání probíhající krize a v roce 1973 podepsaly obě vlády Sunningdaleskou dohodu, která ustanovila Shromáždění Severního Irska a Irskou radu. O urovnání vztahů mezi severním a jižním Irskem a mezi Irskem a Británií se pokusily obě vlády v letech 1991–1992 „rozhovory u kulatého stolu“. V roce 1993 následovala Společná deklarace, která byla předložena za účelem urovnání vztahů v zemi, ale i vztahů mezi Irskem a Velkou Británií. Přestože bylo v roce 1998 vyhlášeno příměří, nadále v zemi trvají občanské nepokoje.
Pokud vás zajímá dávná historie Irska, zajeďte si prohlédnout první sídliště u Mount Sandel, které je staré přibližně 9 000 let. Na východním pobřeží Severního Irska leží Belfast (irsky Béal Feirste). Toto historické město svou jedinečnou architekturou uchvátí každého turistu. Významnými památkami Belfastu je například radnice v eduardiánském stylu nebo věžní hodiny Albert Clock, které zdobí Viktoriinu třídu. Belfast proslavila loděnice Harland & Wolff, ve které byl postaven legendární Titanic. Zdejší krajinou se inspiroval spisovatel Jonathan Swift ve svém fantastickém cestopisu Gulliverovy cesty. Za zmínku stojí také skanzen v hrabství Tyrone, městské opevnění v Londonderry nebo městečko Down Patrick, kde je pohřben sv. Patrik – patron Irska. Doporučujeme také navštívit sídlo rodu Londonderryů Mont Stewart House. Zajímavým tipem na výlet je hrad Carrickfergus nedaleko Belfastu.
Většinu turistických atrakcí Irska najdete na pobřeží. Turisté často míří na místo zvané Obrovy schody nebo Obrův chodník (Giant's Causeway). Jedná se o vysoké šestihranné čedičové sloupy sestupující do vody. Oblíbeným místem je také je nebezpečně vypadající lanový most Carrick-a-Rede visící nad hlubokou průrvou v pobřežních skalách.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.