Nacházíte se: Úvodní stránka > Anglie
Sponzorované odkazy:
Spojené království (anglicky United Kingdom) nebo také Spojené království Velké Británie a Severního Irska je ostrovní stát nacházející se na severozápadě Evropy. Tvoří jej čtyři země – Anglie, Skotsko, Wales (Velká Británie) a Severní Irsko, které sousedí s Irskou republikou. Formální hlavou státu je královna Alžběta II., která vládne již od roku 1952. Kromě Spojeného království vládne dalším patnácti státům, jako je například Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Jamajka nebo Papua-Nová Guinea (jde o tzv. Commonwealth realm – Společenské království).
Velká Británie je největším ostrovem v Evropě (229 850 km²), na jehož ploše se rozkládají Anglie, Skotsko a Wales. Tyto tři země spolu se Severním Irskem tvoří Spojené království. Východní část ostrova omývají vody Severního moře a jihozápad Keltské moře. Na západě od Velké Británie se nachází Irské moře. Ostrov dělí od evropské pevniny proslulý kanál La Manche.
Anglii patří několik přilehlých ostrovů. Tato překrásná země uspokojí každého turistu i přesto, že zdejší počasí není nejvlídnější. Nabízí spoustu zajímavých historických památek i okouzlující scenérie drsné anglické krajiny, která inspirovala světoznámé spisovatele, hudební skladatele i malíře. Hlavním městem Anglie je Londýn, který je zároveň metropolí Spojeného království. Turisté často míří do Londýna, ale atraktivní jsou také industriální města Liverpool a Manchester, univerzitní města Oxford a Cambridge nebo Shakespearovo rodné město Stratford nad Avonou.
Skotsko leží na ostrově Velká Británie a sousedí s Anglií. Jeho hlavním městem je Edinburgh. Součástí skotského souostroví Hebridy je kouzelný ostrov Isle of Skye. Jedním z největších lákadel této úžasné země je legendární jezero Loch Ness, ve kterém žije bájná příšera Nessie. Kromě okouzlující krajiny nabízí Skotsko turistům výlety do malebných městeček s bohatou historií. Mezi nejnavštěvovanější místa patří bezesporu středověký Edinburgh a přístavní město Glasgow.
Wales (také Knížectví Wales) leží ve Velké Británii. Z většiny jej obklopuje moře, pouze ve své východní částí hraničí s Anglií. Součástí Walesu je několik menších ostrovů, které se nachází při jeho pobřeží – největším z nich je ostrov Anglesey. Hlavním městem Walesu je Cardiff. Ve Walesu se nachází řada významných historických i kulturních památek, některé z nich jsou součástí světového dědictví UNESCO. Wales je rájem především pro ty, kteří mají rádi horskou turistiku. Nejvyšším horou Walesu je Snowdon (1085 m n. m), která se nachází v Národním parku Snowdonia.
Severní Irsko leží v severovýchodní části ostrova Irsko a hraničí s Irskou republikou, která byla do roku 1922 také součástí Spojeného království. Spolu s Velkou Británií tvoří Spojené království. Hlavním městem Severního Irska je Belfast. Turisty do Irska láká především jeho drsná krajina. Při pohledu na jeho skalnatá pobřeží vám bude přecházet mráz po zádech. Irsko je země s bohatým kulturním dědictvím. Na své si zde přijdou i sportovní nadšenci, především milovníci golfu – nachází se zde nejkrásnější hřiště světa.
Anglie, Wales a Skotsko se sjednotili v roce 1707 spojením Anglického a Skotského parlamentu (Spojené království Velké Británie). Více než sto let zahrnovalo také celé Irsko, které se připojilo teprve až v roce 1800 – vzniká Spojené království Velké Británie a Irska. V roce 1922 získalo Irsko nezávislost – součástí spojeného království zůstalo Severní Irsko.
Po smrti Anny Stuartovny v roce 1714 nastoupil na trůn její příbuzný Jiří I., který vládu přenechával členům parlamentu. V roce 1727 jej vystřídal Jiří II, za jehož vlády (respektive za vlády jeho ministerského předsedy) se Velká Británie rozšířila o několik kolonií. V roce 1776, kdy vzniklo USA, přišla Velká Británie o třináct amerických kolonií.
V letech 1803 až 1815 probíhaly Napoleonské války. Císař Napoleon I. plánoval invazi na Britské ostrovy, to se mu však nepodařilo. V roce 1815 byl se svými vojsky poražen v dnes již legendární bitvě Waterloo. V 19. století probíhaly ve Velké Británii sociální reformy. V roce 1837 začíná vláda královny Viktorie (tzv. viktoriánská epocha, která trvá do roku 1901). Toto období je pro zemi velmi významné. Viktorie během své vlády získala pro Velkou Británii například Austrálii, Egypt nebo Kypr. Stala se také indickou císařovnou. Některé kolonie byly v roce 1931 s domovskou zemí zrovnoprávněny (Commonwealth – Britské společenství národů). V letech 1854–1856 se Velká Británie společně s Francií zapojila do Krymské války, podpořila tak Turecko v boji proti Rusku.
Po smrti královny Viktorie nastupuje na trůn její syn Eduard VII., který vládne do roku 1910, kdy umírá. Po jeho smrti se trůnu ujímá Jiří V. Po jeho smrti roce 1936 přebírá žezlo syn Jiří VI., poslední císař Indie a zároveň poslední král Irska. Jiří VI. byl otcem současné britské královny Alžběty II., která se chopila vlády po jeho smrti, v roce 1952. Patří tak k nejdéle vládnoucím panovníkům Velké Británie. Královna Alžběta II. je hlavou Commonwealthu a nejvyšší představitelkou Anglikánské církve. V roce 1947 se vdala za Philipa, vévodu z Edinburghu, se kterým má čtyři potomky – Charlese, Annu, Andrewa a Eduarda.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.