Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Svatojakubská cesta: originální dovolená
Sponzorované odkazy:
El Camino de Santiago, česky překládáno jako Svatojakubská cesta, je naprosto mimořádnou cestou měřící stovky kilometrů. Jak její název napovídá, vede do španělského Santiaga de Compostela. Výchozím bodem může být jedno z řady měst. Často se jako počátek cesty volí francouzské Saint-Jean-Pied-de-Port, ležící poblíž hranic se Španělskem, tato cesta se pak nazývána Camino Francés. Vyjít ale můžeme také například ze španělské Pamplony či Burgosu.
Dle výchozího bodu se samozřejmě bude odvíjet i délka cesty. Pokud vyjdeme z Francie, máme před sebou necelých 800 kilometrů, pokud si cestu budeme chtít zkrátit, můžeme zvolit třeba León a ujít pouze 300 kilometrů.
Takovou otázku si pokládá téměř každý. Svatojakubská cesta byla a stále je cestou poutníků. Prošly jich po ní miliony. Cesta vede různými krajinami, někdy je náročná, jindy pozvolná. Je balzámem pro duši. Mnozí ji vidí jako paralelu k životu, jiní jako nejlepší způsob relaxace. Paulo Coelho byl uchvácen natolik, že o ní napsal celou knihu. Svatojakubská cesta je cestou k poznání, seberozvoji.
Jelikož se jedná o španělský výlet, je dobré vhodně zvolit dobu. Všichni se shodují na tom, že jarní a podzimní cesta přináší silnější zážitky. Bezesporu není takové horko. V létě ovšem není třeba příliš řešit vybavení počínaje oblečením a konče spacími pytli. Pokud budeme chtít přespávat v noclehárnách, lépe pořídíme opět mimo sezónu. Nesmíme však zapomínat na to, že čím blíže zimě, tím častěji prší. Když to jednoduše shrneme, vyjde jako nejlepší volba konec jara a počátek podzimu.
Podél celé cesty se nacházejí speciální ubytovny pro poutníky. Ty nabízejí ubytování za několik eur, pro náročnější nocležníky poskytnou i větší pohodlí za vyšší cenu. V některých z nich lze i vařit.
Co se týče stravování, lze se cestou zastavovat v supermarketech či obchodech. Stravovací zařízení jsou také zpravidla připraveny na poutníky a nabízejí levné menu. Pokud jde zásobování tekutinami, což je při cestě velmi důležité, není problém čepovat pitnou vodu podél celé délky cesty.
Symbolem poutníků je tentokrát mušle. V minulosti měla řadu funkcí – chránila poutníka na cestě domů, sloužila jako důkaz o absolvování cesty, sloužila ale také poutníkům jako nádobka na vodu. Dnes je nejen stylovým symbolem poutníků a často slouží jako poznávací znamení, například v případě, že poutník hledá ubytování.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.