Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Sirné prameny na Moravě
Sponzorované odkazy:
Už jste někdy slyšely tyto „legrační“ názvy – Smraďavka, prdlavka, vajcůvka nebo čertoprd? Někomu z vás se může zdát, že tyto jména jsou nadávky, ale není tomu tak. Jedná se o lidová označení sirných pramenů na Moravě. Tento přírodní reliéf se vyskytuje v východní části Moravy.
Tyto prameny sirných vod najdete v početném množství od Beskyd až po Pálavu. Nachází se nejen v nížinách, ale také na horách. Pro tyto sirné, nebo-li sulfonové vody je typický obsah rozpuštěného plynu sirovodíku, který způsobuje nevábný zápach. Už podle názvu můžete odhadnout, jaký zápach asi představují (nejčastěji připomínají zkažené vejce či jiné bioplyny). Po toulkách východní Moravou můžete dokonce narazit na kopec, který byl již v dávných dobách pojmenován Čertoprd.
V dávných dobách byly sirné prameny mnohem více využívány a na
jejich místo výskytu putovalo stovky lidí. Bohužel v dnešní době jsou
tyto místa mnohem méně frekventovaným cílem turistů.
Kdybychom se podívali o několik let zpátky, zjistili bychom, že sirné
prameny sloužily jako lázně. Tyto prameny se využívaly na léčivé
účely, obzvláště byla oblíbená koupel a prokázaly se i blahodárné
účinky na zažívací organismus. V dnešní době se ve východní Moravě
využívají ony zmíněné prameny a sirné vody pouze v Ostrožské Nové Vsi
a v Kostelci u Zlína. V ostatních lázních, jako např. v Petrově
u Strážnice, Sedleci u Mikulova či ve Vizovicích bohužel zanikly.
Pokud se i vy rozhodnete ony sirné prameny navštívit, doporučuji vám asi ty nejkrásnější sirné vody v Beskydech, které se nachází v blízkosti lyžařského a turistického střediska Bílá. Okolí pramene je nádherně upravené a dostupné. Dostanete se k němu po dřevěném mostku a pokud vás rozbolí nohy nebo na vás přijde únava, můžete si odpočinout v nedalekém přístřešku s lavičkami. Pokud si nebudete jisti, že se nacházíte správně, nasávejte nozdry vzduch. Výtok z malého korýtka totiž ucítíte již zdálky. Pramen vás upoutá nejen typickým zápachem, ale také bílým povlakem v místě, kde dopadá voda na kameny.
Jestliže se vydáte daleko od civilizace, např. do lesů Bílých Karpat, můžete narazit na ukrytý pramen sirné vody. Již v 16. století se na tomto místě našel pramen tzv. Smraďačka. Kromě sirovodíku obsahuje také oxid uhličitý, jenž se využíval hlavně na léčbu žaludku a střev. Pokud se Smraďačku rozhodnete najít, tak vězte, že vyvěrá v kamenem vyzděné jímce válcového tvaru. Tento pramen je pod dřevěným přístřeškem a svatým obrázkem. A jestli si budete chtít pramen ochutnat, k nabrání vody je připraven hrníček. Tak vám přeji hodně štěstí při hledání a dobrou chuť.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.