Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Seychely
Sponzorované odkazy:
Seychelské ostrovy vznikly před 75 milióny let. Je to místo, kde příroda zůstala naprosto nedotčená civilizací. Celkem čítají 115 ostrovů (žulové a korálové). Hlavním a zároveň největším ostrovem je Mahé, kde se nachází hlavní město Victoria. Geograficky se Seychelské ostrovy dělí na vnitřní a vnější.
Seychelské ostrovy byly obydleny Francouzi už v roce 1770. Ti si sem přivezli otroky (Indiány a Afričany). Ostrovy zůstaly v jejich zajetí až do roku 1814, kdy byly poté postoupené Británii. Britové ze Seychel vyvážely hlavně kokosové ořechy, bavlnu a nebo cukrovou třtinu. V roce 1976 se ostrovy staly nezávislou republikou. Z doby kolonialismu se zachovalo používání francouzštiny a angličtiny. Na ostrově se dnes těmito jazyky hovoří společně s kreolštinou.
Vzhledem k malému počtu obyvatel a nevýhodné ekonomické situaci si
vlastní automobil může dovolit opravdu málokdo. Turistická auta jsou nová.
Např. na Mahé se pohybuje okolo 1000 aut. Auta se dají na ostrovech
zapůjčit. Předtím, než si auto půjčíte, je dobré vědět, že z dob
britského kolonialismu se dochovalo řízení po levé straně silnice.
Hromadná doprava je na ostrovech také zajištěna. Autobusové zastávky jsou
namalované přímo na silnici. Mezi další dopravní prostředky se řadí
volské povozy a nebo kola.
V tradiční kuchyni se mísí vliv několika kutlur. Oblíbeným pokrmem jsou grilované ryby nebo dary moře, které se podlévají omáčkou z rozdrcených chilli papriček, zázvorem a kokosovým mlékem. Hlavní přílohou je většinou rýže. Místní specialitou je čerstvá dravá ryba Red Snapper, která připomíná svým tvarem českého kapříka. Milovníci mořských plodů si zase rádi pochutnají na zapečených mušlích a nebo na rybím talíři – Fish plate. Jakousi raritou je tzv. milionářský salát, který se připravuje z výhonků palem (takových výhonků má palma cca 10). Další pochoutkou je např. dřeň z nezralých plodů Coco de Mer.
Téměř 50 % země je chráněno jako přírodní rezervace. Na ostrovech se nachází velké množství druhů flóry a fauny. Známá je např. palma Coco De Mer, které rostou přirozenou cestou pouze na ostrovech Praslin, Silhouette a Curieuse. Ořechy z tohoto druhu palmy mají přibližne 10 – 30 kg a dosahují 40 cm v průměru.
Při návštěvě Seychel si musíte uvědomit, že je to
velice chudá země a pro turisty velice drahá.
Občas se na ostrovech můžete setkat s žebráním, ale ne asi tak jako
v Egyptě. Další zajímavost je ta, že Seychelané žijí
jakýsi bigamní život. Díky tomuto faktu není jasné, kdo je čí bratr,
sestra apod. Proto se často na ostrovech můžete setkat s postiženými
lidmi. Právě to má co dočinění s bigamním životem.
Ekonomika profituje hlavně z cestovního ruchu, ovšem počet návštěvníků za rok nesmí na Seychelech přesáhnout o polovinu počet stálých obyvatel. Toto nařízení vydala vláda kvůli uchování vzácného ekosystému na ostrovech. Z ostrovů se vyvážejí ryby, tabák, kokosové ořechy, skořice a kopra (sušené, rozemleté bílé jádro kokosového ořechu).
Na ostrovech dominuje římsko katolické náboženství. Ale také zde naleznete protestantskou církev, Islám, Hind a Bahadské společenství.
Málokterá země se může chlubit takovým množstvím umělců, jako jsou básníci, malíři, sochaři, spisovatelé, hudebníci a nebo tanečeníci. Africké kořeny se projevují tím, že hudbu vždy doprovází bubínek a strunné nástroje. Z Indonésie pochází např. tanec Sega nebo Moutya.
Výrobky z kokosových ořechů a listů kokosového dřeva jsou nejčastějšími suvenýry. Např. dřevěné želvy, rohožky a ručně vyrobené klobouky, bambusový nábytek, či šperky z mušlí. Nejvíce suvenýrů máte možnost zakoupit v hlavním městě Victoria. Hezkým dárkem jsou např. náušnice nebo různé přívěšky ve tvar Coco de Mer. Častým suvenýrem jsou i žraločí čelisti, svazek skořicové kůry a nebo velké mušle.
Tento hlavní ostrov se nachází ve vnitřní skupině ostrovů. Na Mahé žije přibližně 72 000 obyvatel, což je zhruba 90 % obyvatel. Ostrov svým tvarem 28 × 8 km připomíná zahnutý bumerang. Mahé je zajímavé svými čedičovými horami. Tento černý kámen je vidět na všech plážích. S koupáním je to na ostrově trošku horší. Přibližně 500 metrů je písek a voda sahá pouz po kotníky. Poté následují ostré skály a několika metrová hloubka. Ty nejkrásnější pláže se vyskytují na jihu a severo-západě ostrova. Např. Turtle Bay, Grand Anse, Petit Anse, Anse major, Anse Royale, Anse la Mouche, Anse Soleil, Sunset Beach, Anse Intendance atd.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.