Nacházíte se: Úvodní stránka > Cestování > Cestovní tipy pro začátečníky
Sponzorované odkazy:
Nikdy jste příliš necestovali a až situace kolem koronaviru vás donutila přemýšlet nad místy, která jste nikdy neviděli a chcete je letos navštívit? Spousta lidí si až na základě lockdownů a pandemie uvědomila, že život je krátký a svět opravdu velký.
Pro úplné začátečníky může být stresující vše naplánovat, aby byla dovolená dokonalá. Pasy, balení, letenky, pojištění, na co vše nesmíte zapomenout? A do toho ještě každá země chce jiné potvrzení o očkování a musíte mít PCR testy, nebo vám bude stačit potvrzení o prodělání Covid-19 a očkování? My vám poradíme alespoň se základním plánováním, abyste mohli být více v klidu.
Nejdůležitější bude si stanovit rozpočet. Je sice hezké, že byste se rádi vydali prozkoumávat ostrůvky v Tichém oceánu, ale když vám váš rozpočet dovolí spíš cestování po Evropě, držte se toho. Jednak si neuděláte zbytečné dluhy půjčkou na dovolenou, navíc si na kratších vzdálenostech prověříte vaši schopnost adaptace a organizace. Rozpočet vám také dokáže usnadnit výslednou destinaci. Na našem blogu najdete spoustu tipů na nejkrásnější destinace v Evropě, v jakémkoliv ročním období.
Na to pozor, určitě nechcete sbalit kufry a vyrazit do exotiky, kde zjistíte, že tam jste v období monzunových dešťů a značně mimo sezónu. Při plánování cesty do místa vašich snů si zjistěte, v kterou roční dobu je obvyklé ji navštěvovat. Nemusíte vyrážet přímo uprostřed turistické sezóny, kdy jsou hotely i turistické atrakce přeplněné lidmi a nejdražší. Existují však rozmary počasí, které vám mimosezónní cestování znepříjemní – například zmiňované monzunové deště, období kdy se dá častěji čekat bouřky, zemětřesení, či extrémní mrazy, pády lavin a podobně.
Máte-li shovívavého zaměstnavatele, máte plánování data odjezdu snadnější, než lidé, kteří si musí vybírat celozávodní dovolenou. Nejste tak limitování přesným datem odjezdu a příjezdu. Je-li vám datum a hodina odjezdu jedno, dokážete také sehnat mnohem levnější letenky. Stejně tak neprohloupíte, pokud cestujete na vlastní pěst, když si vyberete dvě, tři destinace, do kterých byste jeli, sbalíte si kufry a počkáte si u internetu na nejlákavější nabídky na poslední chvíli. Takto ušetříte i desetitisíce. Budete-li sledovat blogy ostřílených cestovatelů, najdete tam spoustu dalších tipů na to, jak ušetřit na letenkách. Před cestou myslete i na kvalitní cestovní pojištění, určitě takové, které nabízí i pojištění pro případ, že byste na cestách onemocněli Covidem-19. Nejčastěji bývá označováno jako COVID ALL RISK, pojistná částka je vyšší řádově o stovky korun, ale určitě se vyplatí si za krytí tohoto onemocnění připlatit.
Už doma si můžete naplánovat svůj itinerář cesty. Na den příletu a odletu si neplánujte nějaké složité výlety. Nechte si je na vybalování (balení) a odpočinek po cestě. Zejména v případě, že se chystáte letět na druhou stranu zeměkoule, počítejte s tím, že vás může dostihnout pásmová nemoc (jet lag). O tom, jak jí předcházet, či jak se s ní vypořádat, jsme na našem blogu již psali. Existuje spousta blogerů, kteří se rádi dělí se svými cestovatelskými zážitky, najděte si takové, kteří již o vaší destinaci psali. Najdete tam tipy na jednodenní výlety, které turistické atrakce navštívit, a které naopak nestojí ani za řeč, natož pak za vstupné. Někteří se dělí o vychytávky, jak ušetřit včasnou rezervací za vstupenky do muzeí apod. Najdete i doporučení na hotely v různých cenových relacích, dobré Airbnb hostitele atd. Obecně vám může pomoci i aplikace TripAdvisor, kde dávají turisté z celého světa recenze na navštívená místa, či Booking.com, kde můžete hledat levnější ubytování v hotelech, motelech a penzionech. Ani tam nechybí recenze turistů ohledně ubytování, kvality jídla, čistoty pokojů a hlučnosti v okolí hotelu.
Pokud se rozhodnete vyrazit svým vozem, třeba do Chorvatska, Polska apod., určitě si nechte svého čtyřkolového miláčka prohlédnout v servisu, abyste nezůstali někde viset na dálnici a i auto a kufry v něm můžete připojistit – na kvalitnější servis, asistenční službu v zahraničí, na cestu se vyplatí zaplatit i dočasné havarijní pojištění, opravy v zahraničí a odtah zpět do České republiky. Důkladně si přečtěte i dopravní předpisy v cílové i tranzitních zemích. Pravidla silničního provozu se liší, stejně tak nejvyšší povolené rychlosti, informujte se, kde se vyžaduje extra dálniční poplatek, platby za průjezd tunely pod horami, či poplatky za trajekty a podobně.
O bezpečí na cestách i o tom, co by ve vašich zavazadlech nemělo chybět, jsme se na blogu zmiňovali. Nezapomeňte si před plánovanou cestou zjistit informace o tom, jaká opatření ohledně Covid-19 má nastavena vaše cílová země, zkontrolujte si potvrzení o očkování, platnost vašeho pasu a můžete vyrazit.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.