Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Nedaleko Krakowa se pod zemí ukrývá poklad
Sponzorované odkazy:
Sousední Polsko je pro turisty „chudým příbuzným“. Nikoho neohromí, když se zmíní, že byli na dovolené u sousedů. Navíc, díky společné minulosti má toto cestování stále nálepku východního bloku. A je to velká škoda. Nejenže má Polsko krásné moře, jež se v poslední době stalo oblíbeným, ale nabízí spoustu architektonických památek a přírodních krás.
Příroda nedaleko Krakowa ukrývá v podzemí poklad pokladů. Dechberoucí solný lom Wieliczka (někdy se používá i český název Vělička). V dole se stále i když v omezené míře sůl těží, ale je skvělým tipem na návštěvu, pokud již máte povalování na pláži v Asii plné zuby.
Tento solný důl má přes jeden a půl milionu návštěvníků ročně a dělá to z něj nejnavštěvovanější místo v Polsku. První zmínky o solném dole ve Wieliczce se dají najít už v kronikách ze 13. století. Název se postupem času vyvinul z původního latinského dvousloví Magnum Sal (Velká sůl). V dole se nachází kostel, oltáře a sochy, jež vytvořili horníci po náročných šichtách v dole. Přestože nebyli umělci, jejich kreativita a díla jsou neskutečné. Solný důl Wieliczka je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Solný důl není nic pro lidi, kteří trpí klaustrofobií – v dole je přes 280 kilometrů podzemních chodeb, sám důl se nachází velmi hluboko pod zemí – 327 metrů.
Určitě nejen sochy a oltáře, ale také podzemní jezírka a expozice, jež zachycují běžný život dělníků. V rámci prohlídky můžete zvolit z několika návštěvních okruhů, je jen na vás, jestli preferujete přírodní krásy, umění, či muzejní část.
Můžete zvolit klasickou Turistickou prohlídku jež vás seznámí s krásou dolu samotného, vyřezanými sochami, pokojíčky. Začíná v Danilowiczově šachtě a čeká vás spousta schodů do podzemí. Průvodce vám bude vyprávět nejrůznější příběhy a legendy, které s dolem souvisí. Určitě vás nadchne nádherné jezírko, jehož prohlídku doprovází poslech vážné hudby. Podzemní kaple je jedinou podzemní náboženskou stavbou v Evropě. Je celá vyrobená ze soli – včetně dekorací. Tato trasa končí hodinovou prohlídkou Krakovského solného muzea (platí tam stejná vstupenka).
Hornická prohlídka je trošku fyzicky náročnější a je vhodná pro turisty, které zajímá, jak žili horníci. Dostanete ochranné pomůcky, nářadí a lampy a vydáte se do podzemí. Užijete si i test na přítomnost methanu, aby v době vaší prohlídky neexplodoval. Někdy průvodce dovolí, aby si návštěvníci zkusili sami sůl těžit – to ovšem závisí na počtu návštěvníků v daný den. Tato trasa není vhodná pro děti (děti do deseti let se jí nesmí ani zúčastnit), protože trvá často i více než tři hodiny a co si budeme povídat – děti by to nebavilo, navíc je to fyzicky náročné. Chcete-li si tuto trasu projít a na vlastní kůži si zvolit těžký život dělníka v solném dole, určitě si obujte pohodlné boty.
V dole se dá zvolit dle aktuální nabídky i jiné druhy prohlídek s průvodcem, například pro věřící, která odkazuje na časté návštěvy poutníků ve Wieliczce. Výše jmenované jsou ale nejoblíbenější. V rámci vstupného není v ceně fotografování, je to jen formalita, ale pokud si chcete v dole pořídit fotky, nezapomeňte si focení připlatit.
Tip na závěr: Díky tomu, že je Wieliczka opravdu hodně navštěvovaná, raději si zakupte vstupenky předem online (cena kolem 700 Kč na osobu), abyste nemuseli stát dlouho ve frontě. Nezapomeňte na to, že důl se nachází hluboko pod zemí a i v létě se do dolu teple oblečte.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.