Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Trincomalee na Srí Lance – poklidné přístavní město, kterým se procházejí jeleni
Na severovýchodním pobřeží Srí Lanky se nachází jedno z nejstarších měst v Asii – Trincomalee. Pro mnohé turisty je Trincomalee, označované zkráceně Trinco, jen přestupní stanicí na cestě za relaxem na nedalekých písečných plážích Uppuveli a Nilaveli. Přitom má toto městečko s poklidnou atmosférou také co nabídnout.
Hlavní zajímavosti Trincomalee jsou spojeny s bohatou historií města, která sahá až do pátého století před naším letopočtem. Nejen, že to byl jeden z významných obchodních přístavů jihovýchodní Asie, o který se vedlo několik bitev, ale Trincomalee bylo (a stále je) významné hinduistické poutní místo. Dodnes je město považováno za centrum tamilské kultury a jazyka.
Nejposvátnějším a nejnavštěvovanějším místem ve městě je hinduistický chrám Kandasamy Kovil. Ten stojí na vrcholku skály Swami Rock, která zabíhá jako mys do moře. Třikrát denně v chrámu probíhají hinduistické obřady, kterých se můžeme zdarma zúčastnit. Kandasamy Kovil je jedním z pěti hinduistických chrámů na ostrově zasvěcených Šivovi, které byly postaveny na obranu před přírodními pohromami.
Hned za chrámem vede kolem útesu padajícího do moře kratičký chodník. Z něj prý lze celoročně pozorovat velryby, které kolem proplouvají. Jen je třeba mít trpělivost a pomůže i dalekohled.
Přístupová cesta k chrámu je lemovaná stánky s různými obětinami a pouťovými cetkami. Stojí tu i několik “juice” barů s vyhlídkovou terasou, kde se můžeme osvěžit čerstvě připravenými ovocnými džusy a nebo třeba kokosovým ořechem a pokochat se panoramatickým pohledem na město a nedaleké pláže.
TIP: Vydejte se na zájezd na Srí Lanku a poznejte památky, kulturu a také pláže tohoto ostrova.
Po cestě k chrámu Kandasamy Kovil nelze neminout starou koloniální pevnost Fort Frederick. Jediná přístupová cesta totiž vede přes hlavní bránu obranné pevnosti. Se stavbou Fort Frederick začali v roce 1623 Portugalci. Později ji přestavěli Holanďané a na vzhledu se podepsali i Britové, kteří ji převzali na konci 18.století. Dnes pevnost obývá srílanská vojenská posádka.
Jakmile projdeme hlavní vstupní bránou do areálu pevnosti, jako bychom se ocitli v jiné době. Staré koloniální budovy stojí ve stínu vysokých stromů s lijánovitými větvěmi. Na odiv jsou vystavena stará děla. Po obou stranách cesty se za plotem popásají malí jelínci. Ty je v Trincomalee možné zahlédnout i mimo pevnost, jak se jen tak procházejí po silnici a nebo autobusovém nádraží. Na lidi jsou zvyklí a jsou jakýmisi městskými maskoty.
V areálu pevnosti stojí i buddhistický chrám s bílou sochou Buddhy shlížející na město z kraje útesu. Vystoupat k soše je možné za malý poplatek.
Pokud nás unaví procházka rozpáleným městem, můžeme se zchladit v moři. Kousek od pevnosti Fort Frederick je pěkná pláž pojmenovaná po zátoce, kolem které se táhne – Dutch Bay Beach. Prodejci kolem nabízejí občerstvení a zmrzlinu.
Mnohem populárnějšími plážemi jsou ale ty, které se nacházejí několik kilometrů severně od města – pláže Uppuveli a Nilaveli. Dostaneme se na ně buď tuk-tukem a nebo městským autobusem. Obě pláže jsou obklopené množstvím penzionů, hotelů a restaurací nabízejících čerstvé ryby a mořské plody. V období od března do srpna se pláže kolem Trincomalee zaplní turisty. V této severovýchodní části Srí Lanky nastává období sucha, méně prší a moře je klidnější. V podvečerních hodinách můžeme na pláži pozorovat rybáře, jak z moře vytahují tradičním způsobem velkou síť v očekávání bohatého úlovku.
Trincomalee, respektive obě pláže jsou také oblíbenou základnou pro půldenní šnorchlovací výlet do nedalekého národního parku Pigeon Island. Ten zaujímá dva ostrůvky a bohatý podmořský svět. Na dovolené na Srí Lance tak budete mít možnost obdivovat barevné korály, které jsou hlavním lákadlem národního parku žraloci černoploutví, kteří se u korálového útesu pohybují.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.