Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Zažijte chuť Kanady! Prozradíme vám, jaké speciality můžete v druhé největší zemi světa ochutnat i na čem si rozhodně smlsnete
Goethe s oblibou říkával, že vzpomínky jsou jediným rájem, ze kterého nemůžeme být vyhnáni. A to ještě možná ani netušil, že existuje chuťová paměť. Právě díky ní si totiž člověk automaticky spojuje konkrétní místa s kulinářskými zážitky. Je tak jasné, že odteď už vám bude chuť javorového sirupu na palačince v neděli ráno po celý život připomínat výlet do Kanady. Ale Kanada rozhodně není jen zemí hutného, zlatavě temného sirupu. Pojďte s námi objevovat i další oblíbené (po)choutky Kanaďanů.
Místní kuchyně je pro nás Čechy trochu neuchopitelná. To koneckonců poznáte sami, až se vydáte na poznávací zájezd do Kanady. Co region, to jiný, jedinečný typ pokrmů. Bohatou inspiraci totiž tato kuchyně sbírala v jednotlivých vlnách imigrace. Základní ráz kanadskému způsobu stravování vtiskli první kanadští obyvatelé – indiáni, starousedlíci a Eskymáci. Neodmyslitelnou součástí stravy tehdy bývalo buvolí maso, divoká rýže a řepa.
Rovněž i osidlování příslušných území prvními kolonisty, Francouzi a Brity, místní kuchyni zásadně poznamenalo. Dnes v ní ale objevíme i vlivy kuchyně skotské, irské, ruské, skandinávské, ukrajinské a mnohých dalších.
Dávno jsou pryč doby, kdy řada lidí znala javorový sirup jen ze snídaňových scén filmů, ve kterých si touto národní pochoutkou malí i velcí Kanaďané štědře polévali vrchovatý talíř lívanců. V minulosti byl javorový sirup velkou lahůdkou indiánů a inspiroval řadu místních legend. Je ale nejen chutný, nýbrž i zdraví prospěšný. Obsahuje zinek, vápník, mangan, draslík a některé studie dokonce potvrdily, že pomáhá chránit mozkové buňky před jejich poškozením.
Poutine je další z dlouhého zástupu kanadských specialit, původem z Quebecu, která rozhodně stojí za povšimnutí a zejména ochutnání. V podstatě jde o dvakrát smažené (domácí) hranolky se sýrem a omáčkou s taženým trhaným vepřovým nebo hovězím masem. Tuhle delikatesu si ale můžete dopřát i v mnoha dalších variantách. Co takhle sáhnout třeba po italské poutine s boloňskou omáčkou a čerstvou italskou klobáskou?
Na typické národní jídlo se ale Kanaďanů raději nikdy neptejte. Na jedné odpovědi se stejně neshodnou. Kanada má totiž 10 provincií a 3 spolková teritoria, a to už je dost prostoru pro opravdovou kulinářskou rozmanitost. Ve východním Quebecu jedni za svůj národní poklad považují tourtière (masový páj), jiní zase montrealské ručně tvarované bagety pečené v troubě na dřevo. V Atlantě a méně známé provincii Manitoba vás pohostí pirohy, které se tu objevily spolu s přistěhovalci z Ukrajiny a Ruska. Na sushi zase narazíte na jídelním lístku v západokanadské Britské Kolumbii.
Pokud milujete lososa, určitě si ho dejte také v sušené a uzené podobě v některé z mnoha zajímavých variant. Nebojte se nezvyklých kombinací a zakousněte se třeba do „salmon jerky“ s příchutí chilli nebo javorového sirupu. Spolu s indiánskými smaženými plackami bannock je sušený losos vyhlášenou delikatesou severního Yukonu. Nebo vyměňte vodu za souš a zjistěte, jak chutná sobí a zubří steak, tradiční pokrm původního obyvatelstva.
Pokud potřebujete jen rychlé osvěžení během dne, stavte se klidně i opakovaně na šálek překapávané kávy. Sami Kanaďané ji totiž dokážou pít skoro po litrech. A sladká tečka na závěr? Doporučujeme se v chladícím pultu poohlédnout po Nanaimo bar, minu zákusku pojmenovaném podle stejnojmenného kanadského města, odkud také tento zákusek pochází. Tuhle nepečenou tříbarevnou tyčinku z čokolády se snadno naučíte připravovat i doma a bude vám tak ještě dlouho připomínat sladké chvíle strávené v Kanadě.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.