Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa a Cestování > Hrad Helfštýn - z památkami do Přerova
Sponzorované odkazy:
Hradů a zámků je na území Čech, Moravy a Slezska opravdu mnoho a je téměř nemožné, abyste je dokázali vidět všechny. Nicméně existuje řada opravdu překrásných staveb, které rozhodně stojí za návštěvu a fotodokumentaci, díky které se do míst budete rádi vracet. Úchvatným hradním komplexem, který je mimochodem jedním z největších v Evropě, je hrad Helfštýn, nacházející se nad údolím Moravské brány u Přerova. Ač se zima nezadržitelně blíží, vy si i přes to můžete užít dokonalý zážitek v podobě kulturního poznávání hradů a zámků, a to tentokrát na Moravě.
Jeden z největších hradů se nachází asi 3 kilometry jihovýchodně od Lipníka nad Bečvou nad obcí Týn nad Bečvou. I přes to, že se jedná o monumentální hradní komplex, který svou rozlohou převyšuje spousty jiných staveb, spousta lidí o jeho existenci nemá ani ponětí. Pakliže máte rádi hrady a zámky a chcete se vzdělávat, vydejte se na hrad Helfštýn a užijte si zajímavou podívanou s odborným výkladem
Dnešní zřícenina, hrad Helfštýn, byl se vší pravděpodobností dostaven v druhé polovině 13. století, a to tehdejším šlechticem Fridrichem z Linavy, který zde dlouhé roky žil a byl rovněž prvním obyvatelem hradu. Poté hrad Helfštýn obývala spousta panovníků a šlechticů, přičemž nejznámější je rod Kravařů, který se zde zdržel prakticky jedno století. Velmi důležitou osobou se pak stal Petr Vok ze Sovince, který hrad začal obýval v roce 1444 a nutno podotknout, že měl pro celkové stavení opravdu význam. Jednak hradu dodal na kráse v podobě honosné rekonstrukce a také nechal přistavět několik křídel, kde se nacházela například Kateřina z Ludanic, se kterou se za nedlouho po nastěhování do hradu Helfštýn, oženil. Za Petra Voka došlo i k zbudování reprezentativního renesančního dvojkřídlého paláce podle projektu italského architekta Baldassara Maggi, který byl vyhlášen pro své precizní práce, smýšlející i na ty nejmenší detaily.
Další převratný zlom nastal až v roce 1593, kdy sídlo převzal Hynek Bruntálský z Vrbna. Ten měl s hradem veliké plány a chtěl rovněž přistavovat další reprezentativní křídla. Nicméně v bitvě na Bílé hoře o veškerý majetek přišel a zkonfiskovaný hrad Helfštýn tak připadl na Františka z Ditrichštejna, který se zaměřoval ryze na trofeje a boje. Proto až do roku 1656 sloužil hrad spíše jako pevnost a jeho krása pomalu upadala. Chátrající hrad byl neustálými boji a válením ničen až do 20. století, kdy byl prohlášen za zříceninu a z tehdejšího krásného opevnění, zbyly jen ruiny, připomínající majestátní a věhlasný hradní komplex.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.