Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Nostický palác - další ze skvostů Prahy
Sponzorované odkazy:
Naše hlavní město je právem označováno za jedno z nejkrásnějších v celé Evropě a rozhodně se není čemu divit. Praha disponuje historií a dějinami, dýchajícími doslova z každého koutu. Turisté z celého světa, především Arabové a Asiaté, jezdí do Prah obdivovat památky a stavby, které by ve svých končinách, jen těžko pohledali. Kromě dech beroucích pamětihodností je třeba také podotknout, že milionová Praha nabízí nespočet úchvatných restaurací, klubů a samozřejmě i divadla, galerie i muzea.
Pražský hrad, Karlštejn, Prašnou bránu, Karlův most, Tančící dům a především pak Orloj, znají téměř všichni, a to minimálně z obrázku. V Praze je ale spousta dalších impozantních budov, které stojí za zmínku. Co říkáte například na majestátní Nostický palác?
Nostický palác lze znát také pod názvem Nosticův, nicméně se jedná o jednu a tu samou budovu. Je až s podivem, že Nostický palác není zdaleka tak známý, jako jiné stavby, neboť je neuvěřitelně nádherný a navíc se nachází na Praze 1, čili v samotném historickém centru. Palác konkrétně najdete na Maltézském náměstí a jeho adresa je Maltézské náměstí 1. barokní stavba byla postavena v 17. století, architekty Francescem Carattim a Carlem Lurago z Itálie. Fakt, že budovu nestavěli čeští umělci, je na Nostickém paláci poměrně znatelný, neboť obsahuje lehce renesanční prvky, typické právě pro Italy, kteří se vyžívali v detailech a minimalismu. Ten také můžete vidět v samotném srdci renesanční tvorby, v překrásném italském městě Florencie.
Nostický palác se zrodil na místě nostické zahrady, kde v dřívějších letech stával dům U Zlatého medvěda a U Zelené růže. Důvod stavby paláce není doposud zcela znám, ale historikové se domnívají, že jej nechal vystavit tehdejší kancléř Jan Hartwig z Nostitz, pro se také stavení jmenuje Nostický palác. K celému nádhernému areálu náleží také malebná zahrada, kde si tehdejší obyvatelé paláce užívali pikniky a odpolední siesty.
Dnešní konečná podoba paláce však zdaleka není původní. V 18. století byla stavba rekonstruována a to tak, aby se co nejvíce přiblížila baroknímu ideálu. Nechybí zde proto vysoká průčelí, výklenky a také bohatě zdobené okenice, které jsou doslova klenotem. Ve stejném století k paláci přibylo také rokokové sídlo, které je na první pohled trochu odlišné a méně okázalé, což bylo pro tehdejší dobu rokoka, naprosto typické.
Nostický palác je beze sporu jedním z největších klenotů města pražského a dnes zde sídlí ministerstvo kultury.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.