Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Povinné ručení pro cestu do zahraničí
Povinné ručení je základ. Jistě, že je dobré srovnat ceny jednotlivých pojišťoven. Že jsou rozdíly v cenách dány podle kubických centimetrů, ví každý. Roli však také hraje způsob uzavření pojistky. Počítejte s tím, že přes internet vás to téměř jistě vyjde levněji. Dále pojišťovny nabízí bonusy. Nejčastěji je to sleva na pojistném za jízdu bez nehody. Často lákají klienty třeba formou nadstandardního pojištění. Sem patří pojištění pokut, sleva na havarijním pojištění nebo rozsah poskytovaných havarijních služeb. Zrovna tato zdánlivá drobnost může hrát velkou roli při kolizi, která nastane v zahraničí. S dobrou pojistkou totiž máte zajištěno ubytování i bezproblémovou cestu domů.
A jak je to tedy s povinným ručením při cestě do zahraničí? Řidič musí mít u sebe stále tzv. zelenou kartu – potvrzení o sjednaném povinném ručení. Karta platí i v dalších státech Evropy. Kde přesně, to zjistíte na zadní straně karty, kde je uvedený seznam. Pokud budete účastníkem havárie, musíte postupovat podobně, jako v České republice – tedy zjistit zdravotní stav účastníků nehody, případně zajistit dané místo. Ideální je nehodu zdokumentovat fotograficky.
V případě, že máte problémy s jazykem dané země, jistě uvítáte, když bude mít v rámci asistenčních služeb pojišťovny sjednáno i tlumočení. Druhé straně totiž musíte sdělit jméno a bydliště svoje i vlastníka auta, název a sídlo své pojišťovny a číslo pojistné smlouvy, registrační značku vozidla a informace uvedené ve třetí a čtvrté rubrice na zadní straně zelené karty a také číslo vaší karty.
Sami byste si měli zjistit stejné informace od protistrany – nahlédnutím do dokladů. Při hlášení údajů použijte Evropský záznam o nehodě. Povinnost volat k nehodě policii se liší různých státech Evropy výší škody a dalšími detaily. Pro cizince je proto přivolání policie jistější. Nárok na vzniklou škodu můžete uplatňovat buď přímo na pojišťovně viníka nehody v příslušném státě, nebo na kanceláři pojistitelů příslušného státu. V případě nejasností se můžete obrátit na Českou kancelář pojistitelů, kde vám potřebné informace sdělí.
Kam volat a jak přesně postupovat při havárii v Chorvatsku? Chorvatský autoklub, který poskytuje pomoc na silnicích (HAK) má číslo 1987, hasiči 193, policie 192, záchranná služba 193, a jednotná nouzová linka 112. V Chorvatsku musíte volat policii při sebemenší nehodě, u které dojde k poškození vozidla. Nižší pokutu zaplatíte v hotovosti na místě. Policie může zahraničnímu účastníkovi nehody zadržet řidičský průkaz až na 8 dnů do vyřešení přestupku. Přestupkový soud proběhne do 24 nebo 48 hodin.
Telefonní číslo na rakouskou policii je 133. Volat ji musíte, pokud vznikla materiální škoda a nemohla být zjištěna identita druhého účastníka nehody. Rakouští hasiči mají číslo 132, záchranná služba 144, asistenční služba pro případ nehody 120 (ÖAMTC) nebo 123 (ARBÖ). Platí samozřejmě univerzální číslo 112. Ve Slovinsku jste povinni nahlásit policii každou nehodu. Telefonní číslo je 113. Pokud chcete volat evropskou tísňovou linku, hasiče nebo záchrannou službu, mají všichni číslo 112. Poruchová služba, která je pro nečleny za úhradu, má číslo 987. Při výslechu v zahraničí má český občan právo na tlumočníka. A pozor! Nikdy nepodepisujte dokumenty, kterým nerozumíte!
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.