Nacházíte se: Úvodní stránka > Cestování > Polární kruh - co o něm vlastně víme?
Sponzorované odkazy:
Polární kruh je zvláštní vymezený prostor v oblasti Skandinávie, který v sobě skrývá neskutečné krásy a přírodní úkazy, ze kterých se až tají dech. Polární den, polární nos, polární záře, svit a mnoho dalšího. To všechno můžete spatřit na pomezí polárního kruhu, které by alespoň jednou za život měl vidět každý nadšený turista a cestovatel.
Severním polárním kruhem se myslí pomyslná kružnice či čára nacházející se na severní polokouli, kde slunce v létě nezapadá celou noc a celý den, proto jej můžete vidět 24 hodin nepřetržitě, což lze rozhodně považovat za jedinečný zážitek. Naopak v období zimního slunovratu na severním polárním kruhu panuje nepřetržitá noc, kdy nevyjde jediný sluneční paprsek jak je den dlouhý. Tyto unikátnosti jsou pro běžného člověka, který je zvyklí na klasický den i noc něčím naprosto neskutečným a nevídaným.
Označení polární den a noc označují dobu, kdy slunce nezapadá celý den a noc či naopak vůbec nevyjde, respektive na pouhých pár hodin denně. S touto ,,anomálií" se potýkají obyvatelé Skandinávie, čili Švédi, Norové a Finové. Klasický polární den trvá několik týdnů a nejznačněji se projevuje na nejsevernějším místě poloostrova. Ovšem i ve Stockholmu se s polárním dnem a nocí můžete setkat. Pakliže plánujete výlet do hlavního města Švédska či například do Osla a Helsinek, rozhodně se vydejte v době polárního dne a noci, kdy zažijete něco naprosto nevšedního a unikátního, na co budete vzpomínat dlouhé roky. Nenechte se ale zmást slunečnými noci, které evokují teplo a paprsky. I když je prakticky denní světlo, slunce nehřeje, čili nezapomeňte na opravdu teplé oblečení a termosku.
Polární den je pro většinu Seveřanů příjemným obdobím, avšak v době polární noci je u Finů, Norů i Švédů zaznamenána větší sebevražednost a sklony k depresím, neboť nedostatek světla úzce ovlivňuje psychiku a celkovou kondici.
Lidé k životu světlo a sluneční paprsky rozhodně potřebují, ve Skandinávii obyvatelé proto trpí značným nedostatkem vitamínu D. Toto negativum polární noci se Skandinávští občané rozhodli řešit speciálními zářivkami, jež fungují na principu produkce právě tohoto potřebného vitamínu.
Chcete-li si polární noc nebo den užít naplno, navštivte města, kde je tento přírodní úkaz nejmarkantnější. Patří k nim například poměrně rozsáhlé území Kiruni, dále pak Kvikkjokk, Pajala nebo Gällivare. Nejblíže je polárnímu kruhu švédské město Jokkmok, naopak nejdále se nachází švédská vesnice Karesuando.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.