Nacházíte se: Úvodní stránka > Cestování > Hrad Hukvaldy - po krásách českých hradů a zámků
Sponzorované odkazy:
Česká krajina a obecně její krásy jsou velice nedoceněnou oblastí, na kterou čeští občané často zapomínají. Zatímco se neustále vydáváte do zámořských letovisek a cestujete po vyhlášených evropských metropolích, unikají vám dech beroucí skvosty, jež jsou od nepaměti umístěny na území České republiky. Vydejte se poznat další z tajemných hradů a nejenom, že si odnesete nové zážitky, ale také výrazně ušetříte.
Hrad Hukvaldy vznikl okolo 13. století a nachází se na protáhlém kopci, přibližně 150 metrů od stejnojmenné obce Hukvaldy. Tvrz je především proslavená jakožto rodiště významného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Jste-li fanoušci českých památek a rádi se dozvíte něco nového z historie, popadněte fotoaparát, automapu a vydejte se na hrad Hukvaldy!
Jak již bylo zmíněno, počátky založení hradu se datují okolo 13. století, konkrétně pak roku 1285. Za zakladatele jsou považována německá hrabata z rodu Huckeswagen, kteří zde v této době panovali. Hrad byl postaven na velmi silných základech a díky své strategické poloze se jevil jako nedobytný, ovšem co se požáru týče, pro ten taková pravidla nikdy neplatí. Osudným se pro hrad stal 5. říjen 1762, kdy byla stavba vlivem bouřky a zasažení bleskem, kompletně vypálena. V té době hrad již naštěstí nikdo neobýval a proto ztráty na životech byly nulové. Budova, konkrétně její zbytky, tak přišly takřka v zapomnění a dlouhé desítky let o ně nikdo nejevil zájem. Až v 19. století zde byly provedeny nejnutnější opravy a o tehdejším mohutném hradu se začalo psát jako o romantické zřícenině. V dalších letech stavba prošla několika opravami a markantními zásahy, díky kterým dnes můžeme opět hovořit o hradu.
Nejznámější a nejpopulárnější součástí hradu Hukvaldy je kaple svatého Ondřeje, která prošla v 19. století kompletní rekonstrukcí a proto je považována za nejzachovalejší a nejkrásnější objekt v celém areálu. K dalším historickým artefaktům, které rovněž můžete spatřit, je třetí brána, bývalé pohřebiště, Bílá věž či 150 metrů hluboká studna, která byla dříve ručně poháněla vězni.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.