Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Památky UNESCO v Praze – poznejte krásy hlavního města
Sponzorované odkazy:
Praha je právem srdcem České republiky a hlavním městem. Tolik pozornosti na sebe odjakživa strhávala díky své výjimečnosti v podobě překrásných historických památek, sídlem Karlovy Univerzity a mnoho dalšího. Od pádu komunismu se zde mnohé změnilo. Na Národní třídě vyrostlo ohromné nákupní centrum, stejně tak na Náměstí republiky či na Smíchově, každé Vánoce zde obdivujeme trhy nabízející voňavé pochutiny a Vánoční dárky a také počet obyvatel rapidně narostl. Co však zůstalo překrásné a neporušené je historické centrum Prahy, které jezdí obdivovat cizinci z celého světa. A právě proto se Praha může hrdě pyšnit titulem UNESCO.
Praha se pyšní svou velkolepostí již nesčetně mnoho let, jelikož její architektura dosud zobrazuje 1100 let vývoje města. Panoramatické hodnoty města jsou v harmonickém souladu s jejím vnitřním urbanistickým i architektonickým obsahem, charakterizovaným jak kvantitou památek, tak i jejich neuvěřitelnou kvalitou. Celý tisíc let trvající vývoj historického jádra Prahy je dokumentován architektonickými projevy všech slohových období. V gotice, renesanci, baroku a v době před a po první světové válce, vystoupila pražská architektura k vrcholům evropského vývoje. Historické jádro Prahy o rozloze téměř tisíc hektarů bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví Unesco, což není žádným překvapením. Centrum je plné majestátních pozlacených věží a kopulí kostelů a chrámů, a snad i proto se mu říká „Matička Praha“ nebo „Stověžatá Praha“. Historické jádro zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem, Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
Jednou z největších a nejslavnějších pražských památek, jenž vás při pohledu na panorama praští do očí je zcela očekávaně Pražský hrad. Stavba Pražského hradu byla zahájena koncem devátého století knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Raně středověké hradiště bylo opevněno příkopem a valem z kamene a hlíny. Prostory Pražského hradu vždy byly a jsou předmětem zvýšeného zájmu archeologů. Jejich nálezy dokladují, že tato místa byla osídlena již v období pravěkého neolitu. Rovněž zde byly nalezeny artefakty osídlení z období eneolitu a pohřební pozůstatky únětické kultury a kultury se šňůrovou keramikou. Svědčí to nejen o pravěkém osídlení lokality dnešního Pražského hradu, ale také o strategické poloze tohoto místa. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, je Pražský hrad sídlem prezidentů České republiky.
Nesmíme zapomenout ani na fakt, že je Praha místem neustále zeleně a parky se to tu jen hemží. Například na svazích pod Pražským hradem je dodnes patrná snaha barokního stavitelství velkoryse spojovat budování paláců se zřizováním zahrad plných pavilonů, besídek a altánů. Vedle toho se v hlavním městě nachází mnoho parků a zahrad jako jsou Petřínské či Riegrovy sady.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.