Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Terezín – poznejte historii naší země
Sponzorované odkazy:
Historické a poznávací zájezdy jsou otázkou vkusu, ne každý si v nich našel zalíbení, ale pokud patříte k jedincům, kteří rádi poznávají naši matičku zemi, nebojte se zabruslit na citlivá témata, neboť historie nebyla vždy krásná a romantická, ale také tvrdá a plná neštěstí. Zajímáte-li se o události druhé světové války a tragédie spojené s holocaustem vám nejsou cizí, zavítejte do nedalekého koncentračního táboru Terezín, kde se dozvíte jak to tehdy s nešťastnými Židy celé bylo…
V první řadě je třeba si uvědomit, že Terezín byl spíše, než koncentrační tábor, gheto, kde se židé shromažďovali, nikoli vyhlazovali. V ghettu byli lepší podmínky pro život, Židé zde byli také utlačování, ale méně než v koncentračním táboře. V Terezínem prošlo za druhou světovou válku 150 tisíc lidí, a přirozenou smrtí zde zemřelo 35 tisíc lidí. Není samozřejmě vyloučeno, že někteří jedinci nepřišli o život násilnou cestou. Terezín se rozděluje na dvě části, velkou pevnost a malou pevnost, kde bylo vězení a koncentrační tábor. Do malé pevnosti se zavírali nejen židé ale také křesťané, političtí vězni a podobní, stejně nevyhovující lidé. Ale židé zde samozřejmě měli nejhorší podmínky.
Terezín byl založen koncem 18. století, během vlády Josefa II., syna Marie Terezie, na jejíž počest byl pojmenován. Terezín byl vystavěn jako pevnost, která měla chránit nedaleké hranice. V roce 1939 startuje tragické období této pevnosti, které trvá až do roku 1945. Za druhé světové války byla pevnost využívána jako vězení pražského gestapa. V roce 1942 se město přeměnilo v židovské ghetto. Pouze 10 procent vězňů, jenž prošlo Terezínem přežilo. Kromě Židů z Čech a Moravy, sem byly posílány oběti z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska, Slovenska a Maďarska.
Malá pevnost vznikla koncem 18. století jako součást komplexu opevnění. V roce 1940 byla v Malé pevnosti zřízena věznice pražského gestapa. V průběhu války pevností prošlo na 32 000 zatčených, z toho 5 000 žen. Zvláště těžký byl osud vězněných židů. Z iniciativy bývalých vězňů a pozůstalých rozhodla vláda v roce 1947 zřídit památník Terezín, jehož posláním je připomínat zhoubné následky potlačovaní svobody, demokracie a lidských práv. Hřbitov byl postaven brzy po založení Terezínského ghetta v roce 1941. Krematorium bylo otevřeno později. Těla obětí byla spálena a internována do jednotlivých hrobů a brzy byly oběti pohřbeni v hromadných hrobech.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.