Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Vila Tugendhat – nejdražší vila na území ČR
Sponzorované odkazy:
Tipů na jedinečné výlety je nekonečně mnoho a prakticky neexistuje způsob, kterým byste navštívili všechny zámky, hrady, muzea, galerie a zoologické zahrady. Pokud však patříte mezi opravdové milovníky výletů a žádná aktivita vám není cizí, vydejte se o trochu více na jih, konkrétněji do druhého největšího města, do Brna. Kromě celkové prohlídky moravského města se však specializujte na unikát, který se stal nejdražší památkou na území České republiky, řeč je o legendární vile Tugendhat, která rozhodně stojí minimálně za podívanou, neboť je označována za skvost architektury. Proč se vydat právě do těchto míst a zaplnit své fotoaparáty snímky vily zjistíte nyní.
Brněnská vila Tugendhat, jenž se nachází v městské části Černá Pole, se stala první památkou moderní architektury v České republice a čtvrtou na světě, která byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví unesco. Tento post nebývá udělen jen tak nějaké atrakci či místu, čili se snadno dovtípíte, že je oč stát. Vila je označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a patří k základním dílům světové moderní architektury, přesněji funkcionalismu. Pro brněnské textilní podnikatele manžele Tugendhatovy ji projektoval jeden z nejvýznamnějších evropských architektů té doby Němec Ludwig Mies van der Rohe, který navrhl i všechny detaily vnitřního vybavení. Tenkrát se sice jednalo o skvost tehdejší doby, avšak nikdo netušil, jaký úspěch bude mít vila v budoucnosti.
Vila se stala anomálií hned z několika základních vlastností, přičemž první z nich byly pokleslé zdi, jenž zcela spojovaly dům s okolím, některá okna bylo dokonce možno zcela spustit do podlahy a splynutí interiéru s přírodou v zahradě bylo velmi působivé. Architekt rozvrhl vilu do třech podlaží, přesto z pohledu z ulice vila působí jako přízemní jednopatrová budova. Tento optický klam je velice působivý. Hlavní podlaží rozčlenil na vstupní, společenskou, pracovní a jídelní část. V suterénu byla prádelna, sklady, fotokomora a kotelna. Horní podlaží mělo obytný charakter, byly zde ložnice, pokoje dětí a chůvy. Dům byl na tehdejší dobu vybaven podlahovým topením a veškerou elektronikou dostupnou té doby, není tedy divu, že se vila již tenkrát vyšplhala na neuvěřitelných 3 a půl milionu korun. Židé Tugendhatovi se však z vily dlouho netěšili, v roce 1938 z obavy před nacisty emigrovali do švýcarského St. Gallenu a poté do Venezuely. Během války byl dům zabaven gestapem a při osvobozování Brna byl poničen. Po válce sloužil dům k různým účelům, počátkem osmdesátých let minulého století prošel ne zcela vydařenou rekonstrukcí, která jej připravila mimo jiné o originální vybavení koupelen a toalet. Základní uspořádání stavby se však dochovalo v téměř původní podobě. Dnes se můžete legendární židovskou vilou projít a zjistit, jaký luxus si prožívali lidé již za první republiky.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.