Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Zámek Buchlovice – jedinečný skvost východní Moravy
Sponzorované odkazy:
Typů na výlety je v české republice nesčetně. Pro milovníky turistiky a adrenalinu je ideální navštívit jedno z velebných pohoří či rozlehlých kopců. Pokud rádi cestujete po republice s celou rodinou, dětem se jistě odvděčíte návštěvou zoologické zahrady, kterou zpříjemníte kopečkem zmrzliny. Zajímáte-li se o historii v kombinaci s architekturou, navštivte zámek Buchlovice, jenž vás ohromí svou krásou, bohatými interiéry a nevšedním zahradním pozemkem.
Po staletí se traduje, že když si Jan Detřich z Petřvaldu přivedl v roce 1692 na Buchlov manželku italského původu, Anežku Eleonoru z Colonna-Felsu, nemohl ji na hradě vytvořit prostředí, na jaké byla zvyklá, a proto se rozhodl postavit pro ni nový zámek. A proto se také uvádí, že buchlovický zámek představuje typ barokní italské venkovské vily, která je pro české prostředí poměrně netypická.
Zámecký komplex tvoří dva objekty a to podélné nádvoří, jenž vymezuje na východní straně hlavní zámecká budova, nazývaná dolní zámek, na opačné straně pak hospodářský trakt, označovaný jako horní zámek nebo také Flora. Vlastní zámek skládají tři křidla na půdorysu ve tvaru přibližně písmene U. Hlavní křidlo je do čestného dvora zformováno půlkruhově a kolmo připojená boční křídla končí vysunutými rizality. Jelikož je budova situována ve svahu, jeví se ze dvora jako přízemní a ze zahrady jako patrová. Současnou podobu nabyl buchlovický zámek až v druhé polovině dvacátých let našeho století adaptačními úpravami architekta Dominika Feye
Zámek dříve nebýval pouze samostatným objektem, ale jakousi součástí buchlovského zámku, který se původní majitel Detřich rozhodl nadobro odpojit. Celý objekt byl dokončen roku 1738. Na stavbě zámku se účastnily takové kapacity, jako Domenico Martinelli, hlavní architekt a Baltazar Fontana, kterému lze připsat štukový dekor zámku. Dokončený zámek využívali Petřvaldští jako své letní sídlo. Po vymření Petřvaldských přešly po roce 1800 Buchlovice do rukou Berchtoldů, konkrétně Leopolda I., jehož matkou byla Terezie z Petřvaldu. Osvícenec Leopold byl lidumil, který zřídil v roce 1805 v zámku vojenskou nemocnici. Sídlil na hradě Buchlově a zámku Leopoldově a výrazně se angažoval v akcích směřujících k ochraně zdraví obyvatelstva. Významným byl pro buchlovický zámek rok 1908, kdy se zde konala schůzka rakousko-uherského a ruského ministra zahraničí. Berchtoldové vlastnili buchlovický zámek až do roku 1945, kdy jej převzal stát.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.