Nacházíte se: Úvodní stránka > Země > Arktida aneb pár informací o severním pólu.
Sponzorované odkazy:
Pokud patříte mezi milovníky extrémních sportů či adrenalinu, jistě vás zaujme pár informací o Arktidě, na kterou se odváží odcestovat jen ti nejodvážnější a nejzkušenější cestovatelé. Arktida je svou strukturou velice podobná Antarktidě či Grónsku, proto není vhodná pro osoby, jenž nepatří k fanouškům mrazů a sněhu.
Arktida je oblast kolem severního pólu. Název pochází z řeckého „arktos“, které znamená medvěd. Vztahuje se k souhvězdí Malé medvědice, součástí které je Polárka, jinak též Severka. Máte-li Polárku v nadhlavníku, jste právě na severním pólu. Při „dělení arktického koláče“ se uplatňuje tzv. metoda polárních sektorů. Polární sektor je trojúhelník, jehož vrcholem je severní pól, základnou severní hranice příslušného státu a stranami poledníky, probíhající krajními body státní hranice. Polární sektory mají Dánsko Kanada, Norsko, Rusko a USA. Podle Konvence OSN o námořním právu, přijaté v roce 1982, mohou signatářské státy pokládat za svou výlučnou hospodářskou zónu určenou ke komerčnímu využívání území zasahující z jejich teritoriálních vod do vzdálenosti 200 mil.
Arktida byla, stejně jako většina zemí, objevena náhodně. Roku 1596 se holandský badatel William Barents pokusil už po třetí nalézt cestu z Evropy do Číny a Indie kolem severního pólu. Když jeho loď v sevření ledovce ztroskotala, musel se svou posádkou přezimovat na pobřeží. Z trupu lodi zbudovali srub a zjara se na zbylých člunech vrátili do Evropy. Barents zahynul, avšak celá jeho posádka přežila a předala na pevnině informace o arktické půdě.
A komu vlastně Arktida právně patří? Přestože státy kontinuálně usilovaly o územní zisky v regionu Arktidy již od počátku 20. století, ke skutečnému docenění strategického významu regionu docházelo velice pozvolna. První projevy rivality o teritorium v rámci Arktidy lze spojovat se sporem států o Svalbard, který nabízel slibné zásoby nerostného bohatství. Konflikt vyřešila unikátní smlouva z roku 1920 přisuzující souostroví norské jurisdikci za současného zachování rovného přístupu na ostrov pro všechny signatáře. Ve stejné době státy usilovaly také o Grónsko, které se v představách vojenských stratégů mělo stát klíčovým bodem na transatlantické magistrále. Tento největší ostrov, který chtělo ovládnout Dánsko, Norsko, USA i Kanada s Británií nakonec na základě rozhodnutí haagského Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti připadlo Dánsku.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.