Nacházíte se: Úvodní stránka > Země > Ural – vydejte se za krásami lákavého ruského pohoří
Sponzorované odkazy:
Řadíte-li se mezi nadšené turisty, popřípadě horolezce a české kopce znáte nazpaměť, měli byste zapřemýšlet o výletě o trochu dále na východ, přesněji řečeno do Ruska. Pohoří Ural skýtá neskutečné množství překvapení v podobě jedinečné krajiny a proměnlivého počasí, které vás nutí být stále ve střehu.
Ruské pohoří Ural se nachází v centrální části země a elegantně odděluje evropskou a asijskou část země. Za hranici se nicméně považuje východní úpatí Uralu, pohoří tedy leží celé ještě v Evropě. Je to nejvýznamnější ruské pohoří táhnoucí v délce téměř 2000–500 km ve směru sever-jih. Z geografického hlediska se Ural rozděluje na 5 samostatných celků a to jest Jižní Ural, Střední Ural, Severní Ural, Subpolární Ural a Polární Ural. Nejvyšším vrcholem je s 1 895 m hora Narodnaja, tyčící se v Severní části pohoří.
Svou výškou snad ani nepatří do seznamu velehor, ovšem rozlohou a majestátností, která uchvátí na první pohled oproti celkově nízkému okolí, si rozhodně zaslouží respekt. Svahy pohoří nejsou strmé a z hlavního hřebene nevystupuje výrazně žádný vrchol. V některých místech lze vidět osamělé kamenné věže z dob středověkých, které místu dávají jakýsi duchovní a mystický nádech.
Již za druhé světové války se sovětská vojska dozvěděla vysoce zajímavou informaci o nerostných surovinách v oblasti Uralu. Půda je zde opravdu bohatá na zlato, platinu, železnou rudu, uhlí a nikl.
Vzhledem k celkové délce Uralu je vcelku jasné, že zde klima nebude stálé, ale je velice různorodé. V létě dosahují teploty 12–16°C, za to v zimě nejsou výjimkou mrazy okolo –30°C a zamrzlé řeky. Sníh leží v lesích ještě v červnu a hladiny řek jsou vzedmuté prakticky celoročně. V letních měsících bývá méně vlhko a sychravo, avšak přibude komárů a muchniček, které dokáží znepříjemnit pobyt i těm nejotrlejším turistům. Opakované krátké mrholení je zde běžná věc. Příroda i podnebí připomínají kanadský a aljašský sever a rozsáhlé trvale podmáčené louky a lesy zvyšují vlhkost vzduchu
Celé pobřeží Severního ledového oceánu je porostlé tundrou, bezstromovou nízkou vegetací otužilých rostlin a zakrslých křovin, které musí vyrůst, vykvést a vysemenit se za 2–3 měsíce. Půda, z níž čerpají živiny, rozmrzá během krátkého arktického léta jen do hloubky několika centimetrů. Vegetace se tedy skládá zejména z lišejníků, mechů a nízkých křovisek. Nalezneme zde řadu rostlin z červené knihy ohrožených druhů, to však místním obyvatelům rozhodně nebrání v jejich sběru. Nakládají kořeny a květy do alkoholu a vyrábějí nejrůznější „zaručené léčivé“ pálenky.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.