Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Kaspické moře – největší slané jezero světa
Sponzorované odkazy:
I když Kaspické moře nepatří k typicky turistickým oblastem, přesto rozhodně stojí za povšimnutí a značnou pozornost, neboť se pyšní kvalitní a čistou vodou, jako třeba nejnavštěvovanější moře Evropy, Středozemní. Jistě jste slyšeli o faktu, že pojem Kaspické moře je diskutabilní, neboť se jedná o největší slané jezero na světě. Jeho pobřeží osídluje Kazachstán, méně známí a zaostalejší Turkmenistán, válečný Írán, Ázerbajdžán a největší země světa, Rusko.
Název Kaspické moře pochází od tehdejších obyvatel Kavkazu, jenž pobývali v těsné blízkosti jezera, jmenovali se Kaspicjové. Svou rozlohou se neřadí k žádným ,,drobečkům“, měří 376 000 kilometrů čtverečních, přičemž průměrná hloubka je 184 metrů. Pobřeží moře není příliš členité, pouze na jihu se setkáte s menšímu, zato překrásnými lagunami. O poznání atraktivnější jsou břehy jezera, neboť skrývají famózní krajinu v podobě pěti národních parků a rezervací. V Rusku můžete zavítat do Astrachaňského národního parku jenž sídlí v deltě Volhy a dominuje barevnou flórou a rozmanitou faunou, dalším významným parkem je Degestánský národní park taktéž v Rusku. Turkmenistán nabízí pobyt v přírodě v Krasnovodském národním parku a Ázerbajdžán se pyšní vlastnictvím Kyzylagadžského a Širvanského národního parku. Pro milovníky nedotčené přírody a čisté vody je okolí Kaspického moře přímo rájem na zemi, neboť zde vás nebude rušit civilizace, technika ani denní dopravní zácpy a stresující situace.
Co se vodního režimu týče, nejhojnějšími přítoky se pyšní sever, kde přitéká nejvodnatější ruská Volha a nebo Ural. Celkový přítok těchto řek tvoří 88 % veškerého říčního přítoku. Dalších přibližně 7 % tvoří západní přítoky Sulak, nacházející se na hranicích Ruska a Ázerbajdžánu, dále pak řeky Samur, Sumgait, Pirsagat a Kura. Západnímu pobřeží náleží necelých 5% přítoku a na východě nevtéká žádné vodstvo. Vodní hladina celkově se vyznačuje častými výkyvy a to díky tání ledovců, kteří její úroveň značně ovlivňují. Příčinou posledního poklesu bylo kromě klimatických změn, zmenšení průtoku přitékajících řek a zvětšení odparu, dále také vybudování vodních nádrží na Volze a využívání řek pro zavlažování a odběr vody pro průmysl.
Vzhledem k oblasti, kde se jezero vyskytuje je jeho velikým pozitivem teplota, ta v letních měsících dosahuje 30 stupňů a v Krasnovodském zálivu až 32 stupňů. U východních břehů se někdy v červenci a srpnu teplota snižuje na 10 až 12, což je způsobeno vlivem větru a stoupání hlubinných vod. V zimě jsou teplotní rozdíly opravdu patrné, na severu se setkáte se zápornými čísly a ledem o tloušťce dvou metrů, kdežto kaspický jih dominuje teplotami okolo 10 stupňů Celsia.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.