Nacházíte se: Úvodní stránka > Země > Pražský orloj – atrakce Staroměstského náměstí
Sponzorované odkazy:
Cizinci celého světa se do hlavních měst vydávají především za místní kulturou a tradicemi, ale také za atrakcemi v podobě architektonicky jedinečných budov či soch. Paříž dominuje nezaměnitelnou Eiffelovou věží, Londýn se pyšní hned několika skvosty jako je parlament s legendárním Big Bengem a nebo bývalé vězení Tower. Do Prahy se většina našich evropských sousedů a asijských obyvatel vydává díky jejím letitým dějinám, útulným uličkám a samozřejmě za Orlojem, jenž vhání nejenom turistům slzy do očí.
Středověké astronomické hodiny zdobící Staroměstské náměstí jsou umístěny na jižní straně věže pražské radnice a zhotoveny byly roku 1410, přesněji 9. října. Orloj sám o sobě budí spousty otázek, neboť na dobu Jana Husa patří hodiny k opravdovým raritám tehdejší architektury a především techniky. Základem orloje je kalendářní deska, kterou zdobí astronomický ciferník, ten určuje astronomické cykly, polohu Slunce a souhvězdí, polohu měsíce pod horizontem a veškeré jeho fáze. Z kalendářní desky lze odečíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře. Nejatraktivnější částí celých hodin jsou dvě obdélníková okna umístěna nad ciferníkem, v nich se podle daných hodin mění apoštolové. Pohon subjektu je kompletně řízen mechanickým hodinovým strojem, jenž je jakožto vynález 15. století považován za dokonalost.
Samotné zmínky o orloji se datují již roku 1402, kdy pražští radní odsouhlasili jeho stavbu a začali střádat finance k uskutečnění projektu. Veškeré projekty týkající se celkového designu a funkce hodin trvaly roky, nejsložitější částí však zůstal mechanismus orloje, musel být natolik propracovaný, aby pracoval po desítky let, nikdo z tehdejších techniků a vědců nevěřil, že by se doplněk radnice dožil milénia. Roku 1410 byl orloj sice slavnostně postaven, ale stále pokračovaly úpravy a nedokončené údržby. Hodináři Mikuláš z Kadaně a Jan Ondřejový nenechali nic náhodě. Kolem roku 1470 byla doplněna architektonická a sochařská výzdoba a roku 1490 orloj upravil hodinář, mistr Hanuš, ten byl podle dávných legend slepí. V 16. století se o zvelebení orloje postaral Jan Táborský z Klokotské Hory. V letech 1865 a 1866 se uskutečnila monstrózní oprava stroje, přičemž byla kalendářní deska osazena lunetami od Josefa Mánese, které znázorňují zvěrokruh.8. května 1945, čili koncem 2. světové války došlo ke značnému poškození orloje, ten byl zrekonstruován za vysoké peníze, pocházející z městské kasy.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.