Nacházíte se: Úvodní stránka > Města a místa > Žitava – krása našich nejbližších sousedů
Sponzorované odkazy:
na celém světě existuje tisíce překrásných míst, které se navzájem předhánějí v dokonalejším západu slunce, starších památkách či průzračnějším moři. Stále se vydáváme na zaoceánské zájezdy a víkendové pobyty s cílem, poznat zdejší kulturu. Utratíme tisíce korun a plahočíme se v úporných vedrech a neklimatizovaných autobusech, abychom spatřili legendární koloseum a úchvatnou Eiffelovu věž. Málo koho by však napadlo hledat krásu jen pár kilometrů za našimi humny. Německo nepatří zrovna mezi turistické oblasti, ale výlet do nedaleké Žitavy by vás mohl opravdu příjemně překvapit.
Menší půvabné městečko Žitava leží v Žitavské pánvi na řece Mandavě pod severními svahy Lužických hor, zároveň na trojmezí České republiky, Německa a Polska. V dávné historii mělo město důležitou úlohu v obchodních stycích, vedla tudy obchodní stezka z Prahy do Horní Lužice, na české straně zvaná Žitavská cesta.
Zcela první dochovaná zmínka o Žitavě pochází z roku 1238, kdy se zde usídlil známí rod Ronovců. Název se odvozuje od suroviny žito a vzniknout mu dal tehdejší panovník Přemysl Otakar II. Během 14. století nastal ve městě ohromný zlom, rozvíjet se začalo řemeslo a následný obchod s pivem a borytem. O dvě století později Žitava značně zbohatla, přišla si na tisíci akrové pozemky, které ji zajistili slávu a majetek až do dnešních let. I přesto, že za třicetileté války město opakovaně utrpělo pustošením a ubytováním císařských i švédských vojsk, Žitava se nedala jen tak skolit a své postavení si hrdě udržela. Největší krizi město zaznamenalo paradoxně na konci 20. století, kdy se téměř polovina obyvatelstva odstěhovala za prací do větších měst, tímto nemalým krokem zde ustrnulo původní řemeslnictví a veškeré prapůvodní tradice, Žitava tak ztratila na atraktivnosti města s ojedinělou kulturou. Nemusíte však zoufat, zůstala tu silně zakořeněna zdejší historie v podobě budov, soch, oltářů či tržních stánků.
Prastarých budov či kašen je v Žitavě požehnaně, připravte si proto fotoaparát a vytvořte si tak vzpomínky na další desítky let.
Pražská parléřovská huť byla v 15. století největším trendem a zasáhla i německou Žitavu, Kostel sv. Kříže podléhá přesně jejím pravidlům a na stavbě se podílel samotný Petr Parléř. Nezvyklý půdorys je tvořen téměř čtvercem o stranách zhruba 16 metrů s vnitřní hvězdicovou klenbou. V roce 1651, po destruktivním požáru začala sbírka ve stylu národního divadla na obnovu budovy, kostel se s pomocí místních obyvatel postavil opět na vlastní nohy. Ve 20. století se na stavbě podepsala léta špatného počasí a okolních vlivů, kostel začal chátrat, avšak ochotní občané jej opět zdárně spasili.
Městská radnice byla postavena v 19. století podle Schinkelových plánů v duchu italských paláců připomínajících milánský dóm. Dominantní věž působí majestátně a rosetová okna připomínají romantické stavby.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.