Nacházíte se: Úvodní stránka > Cestování > Cestovní doklady – jak to s nimi skutečně je?
Sponzorované odkazy:
Cestovní doklady – jak to s nimi skutečně je?Je všeobecně známé, že vstupem do Evropské unie a posléze i do Schengenu se nám zjednodušuje situace s cestovními doklady. Jak to funguje v praxi? A jak je to mimo něj?
Schengen umožňuje volný pohyb osob po celém prostoru. Neexistují tedy hraniční kontroly a tedy i žádná identifikace. Přestože v některých zemích není povinnost nosit u sebe občanský průkaz či jeho obdobu, rozhodně je to doporučeníhodné, v praxi je třeba umět prokázat svoji totožnost. Není však třeba myslet na cestovní pas, obyčejná „občanka“ nám postačí. Pas je samozřejmě také použitelný, ovšem docela nepraktický.
Součástí schengenského prostoru jsou i území nacházející se mimo evropský kontinent, ovšem oficiálně patřící členským zemím. Sem patří například Reunion, Martinik či Azory.
V okamžiku opouštění schengenského prostoru se v případě cestování do členské země EU provádí tzv. minimální kontrola. Ta slouží pouze k ověření totožnosti a platnosti dokladů. Zde postačí rovněž občanský průkaz.
Evropské země, které nejsou členy Evropské unie, mají často s EU případně sousedními státy uzavřené různé dohody ošetřující hraniční kontroly a povinnosti cestujících. Čtyři nečlenské země – Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island zavedly stejné postupy na základě smluv o Evropském hospodářském prostoru. V tomto případě tedy postačí pro cestování i občanský průkaz.
Další země, jako je třeba Andorra, mají dohody se sousedními státy o volném pohybu osob. V případě Andorry mohou oficiálně s občanským průkazem cestovat občané Španělska i Francie. Je proto doporučeníhodné vybavit se cestovním pasem.
Občanský doklad slouží především jako doklad identifikační. Může být však použit pouze v případě, že není poškozený, tzn. nemá například výrazně poničené rohy.
V současné době se vydávají dva druhy cestovních pasů. Oba jsou se strojově čitelnými údaji, jeden však s nosičem dat s biometrickými údaji, druhý bez něj. Pas bez nosiče těchto dat je vydáván v případě expresního zhotovení. Jeho platnost je pak pouhých 6 měsíců, nelze ji prodloužit. Standardně zhotovované pasy s nosičem platí pro osoby mladší 15 let 5 let, pro osoby starší 10 let.
Zapisování dětí do pasu se však ruší, vlastní cestovní pas tedy budou muset mít i děti. Rovněž se zavádí možnost zhotovení občanského průkazu pro děti mladší 15ti let.
Sponzorované odkazy:
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.