Nacházíte se: Úvodní stránka > USA > Města a místa > Aljaška
Sponzorované odkazy:
Aljaška se nachází na severozápadě Severní Ameriky a od zbytku USA ji odděluje Kanada. Stejně jako Havajské ostrovy neleží s dalšími 48 státy USA v jednom celku. Aljaška je s rozlohou 1 717 854 km² největším státem USA a 13 % její plochy je pokryto vodou. Pobřeží je členité a k Aljšace patří i přilehlé ostrovy. Hlavní město je Juneau, největším městem je Anchorage. Na území Aljašky bychom také našli nejvyšší horu USA Mount McKinley ( 6 194 m). Sever země omývá Severní ledový oceán a povrch je pokryt ledovcem a permafrostem. Vnitrozemí je velmi členité s množstvím jezer.
Slovo Aljaška pochází z aleutského „ Alyeska“ a v překladu znamená „ Velká země“. První obyvatelé přišli do Aljašky z Asie přes pevninský most, který spojoval Asii se Severní Amerikou. Později byl zalit mořem a vznikl Beringův průliv. V průběhu 18. století Aljašku obsadili Rusové a 30. března 1867 ji od nich odkoupili Američané za 7,2 milionů dolarů. V roce 1959 se pak Aljaška stala státem USA.
65 % území Aljašky je chráněných, je zde 9 národních parků, 2 národní lesy a 10 chráněných oblastí. Mezi zajímavá místa patří Bering Land Bridge, což je pozůstatek pevninského mostu, Gates of the Arctic, rozsáhlá oblast za polárním kruhem, Klondike Gold Rush, historický národní park připomínající zlatou horečku v roce 1898 či třeba Kenai Fjords, národní park s fjordy a ledovými poli.
Na Aljašce jsou zimy dlouhé a studené, i přesto je zde rozvinuto zemědělství, a to hlavně v údolích kolem velkých řek. Tato země je také bohatá na dřevo a především se zde nacházejí velké zásoby ropy a nerostných surovin. Hlavní střediska těžby ropy jsou na severu Aljašky, drahé kovy a ostatní nerosty najdeme spíše v blízkosti řek Yukon a Matanuska. Důležitým zdrojem příjmů je také cestovní ruch
Hustota zalidnění na Aljašce je velmi malá, většinu obyvatel tvoří běloši a původní indiánští obyvatelé. Nejvíce zalidněna jsou okolí řek a pobřeží, vnitrozemí je osídleno jen velmi řídce.
Doprava zde převažuje letecká, jsou zde ale i železnice. Výjimkou není ani doprava za pomoci psího spřežení.
Podnebí je na Aljašce subpolární a polární. Polární den zde trvá zhruba 3 měsíce, polární noc 2 měsíce. Největším ledovcem na Aljašce i v celé Severní Americe je Malaspina Glacier. Subpolární oblast pokrývají tundry.
Aljaškou protéká přes 3000 řek, největší z nich je řekaYukon, která ústí do Tichého oceánu. Největším z aljašských jezer je pak Illiama Lake.
Aljaška je země s drsnými přírodními podmínkami, nepříliš hustou sítí silnic, polárním počasím a jen dvěma národními památkami. Přesto je vyhledávána turisty, kterým nabízí nádhernou nedotčenou přírodu v přírodních rezervacích či jízdu psím spřežením.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.