Nacházíte se: Úvodní stránka > Tunisko > Města a místa > Mahdia
Sponzorované odkazy:
Mahdia je poměrně malé městečko s 30 tisíci obyvatel. Leží na skalnatém poloostrově na východním pobřeží Tuniska, někde mezi hlavním městem Tunisem a ostrovem Djerba. Je turisticky vyhledávaným místem, rozhodně ale ještě nepatří mezi ta typicky komerční místa. Vychutnáte si tu klid a samotu, najdete-li si opuštěné místečko na pobřeží s výhledem na pláž. Vyznavači rušných ulic a noční zábavy si ale také jistě přijdou na své.
Toto malé přímořské městečko má mimo jiné také velice bohatou minulost. Jeho základy byly pokládány již před nadvládou Říma. Město dokonce sloužilo jako důležitý přístav, nejprve Féničanům, poté také Římanům. Avšak nájezdy Arabů, kteří místní města plenili, zničily veškeré osídlení. Doba slávy tohoto města tím byla na nějakou dobu odsunuta. Mahdia byla oficiálně založena bylo v roce 916 našeho letopočtu dynastií Fátimovců. Ti již nějakou dobu nad Tuniskem vládli a Mahdiu si velmi oblíbili. Mahdia dokonce sloužila jako hlavní město a centrum vlády. To do té doby, než se za hlavní město začal od 13. století oficiálně považovat Tunis. Město Mahdia vždy čelila útokům a barbarství. Několikrát byla poničena, jednou dokonce spálena, a to Španěly. Dnes je opět považována za jeden z nejdůležitějších přístavů v celé zemi.
Každý kdo navštíví lokalitu Mahdia, uvědomí si její jedinečnost. Narozdíl od mnohých oblastí a známých měst v Tunisku není Mahdia zdaleka tolik využívaná k rekreaci . Kapacita stávajících hotelů sice již pomalu přestává dostačovat, nadbytku turistů se ale nemusíme v tomto půvabném městě obávat. Několik kilometrů od centra města začíná výstavba nových hotelů. Je však jisté, že tamní pláž s jemným bílým pískem, táhnoucí se po téměř celém pobřeží, zůstane ještě nějakou dobu spíše poloprázdná než přelidněná.
Město Mahdia bude jistě také oslňovat svojí pestrou minulostí. Jak bylo již výše zmíněno, země byla velmi důležitým přístavem. Význačný byl také rybolov s již velmi dlouhou tradicí. Ten nevymizel a město se jím může pyšnit dodnes. Kdo by si přál ochutnat výtečnou čerstvou rybu z čistého moře, zakoupí ji skoro kdekoliv po městě. Cenově výhodnější je ovšem zajít si na přístavní hráz, kde dostanete rybu daleko laciněji než na tržišti.
Koho lákají historické památky, bude v Mahdie také jistě spokojen. Mnoho významných staveb se dochovalo z 16. století. Ne všechny však měly to štěstí a dochovaly se v nedotčeném stavu. Během barbarství, které bylo v tomto městě pácháno, bylo mnoho staveb poškozeno a proto byla v pozdější době velká část zrestaurována. Za pozornost bude jistě stát například pevnost Borj Mahdia. Je to jedna z oněch staveb 16. století a tyčí se na tamním mysu.
Pokud se budete chtít zdržovat převážně v centru města, můžete si během obdivování památek také užít nákupy. Co jistě nelze přehlédnout, je dominanta celého města- slavná brána Skifa El Kahla. Tvoří též hranici tzv. starého města.
Velkou událostí se stalo, když byl v moři, kousek od Mahdii, roku 1908 nalezen prastarý vrak řecké lodi. Tato loď pochází nejspíš z roku 86 našeho letopočtu a našlo se na ní obrovské množství uměleckých děl. Za nejkrásnější je v dnešní době považovaná socha Érota z bronzu. Ta, spolu s dalšími uměleckými památkami, je umístěna v muzeu Bardo v Tunisu, hlavním městě Tuniska. Tuto i mnoho dalších neméně zajímavých expozic lze v muzeu celoročně navštívit.
Kdo by pozoroval celé městečko Mahdia z výšky, okouzlila by ho ta tolik typická maurská architektura. Bíle omítnuté domky, kopulovité mešity, minarety. To vše je v Mahdie k vidění.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.