Nacházíte se: Úvodní stránka > Tunisko > Informace > Tuniská kuchyně
Sponzorované odkazy:
Chuťově výrazné, rozmanité a exotické. Takové je stravování v Tunisku. Chcete-li zažít opravdovou chuť Tuniska, bude jisto jistě potřeba udělat jednu věc – opustit hotelový komplex a vydat se do měst.
Především pro turisty jsou otevřené luxusní restaurace lemující hlavní třídu velkých měst. Na jídelním lístku však mnohdy převažují spíše evropská jídla. Za pravými specialitami je potřeba vyrazit dál od turisticky rušných míst. Ať už však bude člověk jíst kdekoli po Tunisku, může si být jistý, že se mu na talíř dostane jídlo jen ze zaručeně čerstvých surovin. Čerstvost platí zcela jistě také, hovoříme-li o rybách. Ty jsou v Tunisku ve velkém loveny a chutně upravené se servírují v každé restauraci. Mimo ryby se upravují také plody moře, mezi nimi najdete velmi často kalamáry a krevety.
Rybaření má v Tunisku dlouhou tradici, živí se jím mnoho lidí a ryby na talíři jsou oblíbeným pokrmem.
Jako klasika je bráno objednat si k jídlu minerální vodu, tu v Tunisku k jídlu pije každý. Předkrmem se většinou stane salát nebo typická hustá polévka zvaná čorba. Důležitou, téměř kulturní záležitost, lze hledat ve výběru koření. Tunisko je proslulé používáním obrovského množství různého aromatického koření. Za zmínku stojí také deserty. Pro milovníky sladkého budou jistě lákadlem typické orientální zákusky, ve kterých se snoubí chuť medu, mandlí a ořechů.
Tunisko je také typické množstvím stánků v ulicích, většinou však mimo hlavní turistické třídy. Fast food v Tunisku se ale v mnohém liší od toho nám známého evropského. Právě v těchto malých stáncích jsou k dostání speciality, kterými se ve spěchu stravuje velké množství tamních lidí. Největší nával zažívají stánky pozdě odpoledne. K nejoblíbenějšímu patří brik, kapsa z listového těsta plněná tuňákem nebo třeba cibulí a bramborami. K dostání jsou různě upravené nudle, horké placky z mouky a soli nebo tzv. horký chléb (dvě svinuté placky plněné pikantní pastou). Ať už by přišlo rozhodnutí okusit cokoli z těchto možností, na ulici tyto lahůdky pořídíte velmi levně. Mnohdy za téměř směšné ceny. Nic tedy nebrání experimentům.
V Tunisu patří mezi nejtypičtější pokrmy kuskus v mnoha úpravách, který se poslední dobou velmi rozšířil i po Evropě. Jedná se o hrubší krupici z tvrdé pšenice a upravuje se v páře spolu s čerstvou zeleninou a kousky masa. Na jídelníčku figuruje s oblibou také množství zeleniny a mnoho druhů čerstvého ovoce, vše z vlastní produkce. V horkých dnech se každý nechá rád osvěžit chutí melounu, fíků, datlí nebo meruněk či mandarinek.
V kamenných obchodech i na tržnicích je k dostání velké množství čerstvého ovoce a zeleniny.
Z tuniské kuchyně lze jasně vycítit návaznost na arabský svět. Oblíbeným masem je zde skopové, jehněčí, kozí a drůbeží. To se podává buď spolu s rýží nebo již zmíněným kuskusem. Typické jsou velmi ostré párečky ze skopového masa- merguez. Za ochutnání bude jistě stát také Oja- zeleninová směs s vejci na způsob našeho leča. Často se podává jako příloha. Ačkoli jsou tuniská jídla dostatečně okořeněná, nelze říci, že by byla ostrá. Z toho důvodu se k jídlu podává harrisa (směs z chili papriček, česneku a olivového oleje), která jídlu dodá pikantnost dle chuti.
Kvůli velkému vlivu muslimské víry je zakázáno pití alkoholu. V omezené míře se dá však sehnat pivo a to pouze ve dvou značkách. Oblíbenější je v těchto končinách víno, které se v mnohých oblastech na severu Tuniska hojně pěstuje. Vyrábí se mnoho značek chutného bílého, červeného i perlivého vína, často velmi kvalitního. Mimo minerální vody se také popíjí bohatě oslazený původně hořký čaj zdobený mátovými lístky. Káva se podává poměrně silná. K dostání jsou i sladké limonády- v Evropě velmi oblíbené, jejich chuť je ale lehce rozdílná.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.