Nacházíte se: Úvodní stránka > Slovensko > Města a místa > Trenčín
Sponzorované odkazy:
Trenčín se nachází v západní části republiky nedaleko hranic s Českem. Město leží v Trenčianské kotlině na řece Váh a díky blízkosti pohoří Považského Inovca, Strážovských vrchů a Bílých Karapat je ideálním místem pro turistiku. Město tvoří deset katastrálních obvodů – Hanzlíková, Istebník, Kubra, Kubrica, Orechové, Opatová, Trenčianske Biskupice, Záblatie a Zlatovce.
Na začátku našeho letopočtu zanechali Římané na území města památný nápis na stěne hradní skály, která má připomínat vítězství císařea Marka Aurélia nad Kvádami v roce 178 n. l. V 11. století byl pravděpodobně Trenčianský hrad střediskem provincie Vag, která zabírala širší území okolo Trenčína. První zmínka o městě pochází z roku 1111, kdy pod mohutným hradem vzniká osada. V roce 1241 bylo město zpustošeno Tatary. Zanedlouho dochází k jeho rozkvětu, kdy se hrad v roce 1275 stane vlastnictvím Petra Čáka. V 17. století město odolávalo nájezdům Turků. V roce 1710 město postihl mor, který zahubil okolo 1 600 obyvtel. Nepříznivé období končí až v druhé polovině 19. století, kdy se stal Trenčín významným centrem středního Považia. Během 2. světové války bylo v Trenčíně zřízeno velitelství gestapa. Po osvobozeni byl v nynějším lesoparku Brezina nalezen masový hrob s 69 zavražděnými. Dnes zde stojí pomník. Po roce 1989 dochází k rekonstrukci městského historického jádra.
Dominantou města je Trenčianský hrad, který byl postaven na místě staršího osídlení z doby bronzové. Po příchodu Slovanů zde vzniklo velkomoravské hradiště, jenž se v době uherského státu stalo královským hradem. Od 13. století se hrad začal rozšiřovat a v roce 1790 vyhořel. K znovuobnovení Trenčianského hradu došlo teprve v 50. letech minulého století. Matúšova věž, která se nachází v areálu hradu, nabízí jedinečný výhled na široké okolí Trenčína. K dalším historickým památkam města patří bezpochyby farský kostel, farské schody, městská brána z první poloviny 15. století, již zmíněný řimský nápis z 2. století n.l., morový sloup se sochou Svaté Trojice na Mírovém náměstí, židovská synagoga z roku 1913 a mnoho dalších.
Okolí města Trenčín je ideálním místem pro turistiku a cykloturistiku. Pohoří Považského Inovca, Strážovských vrchů a Bílých Karapat nabízí mnoho zajímavých túr a cyklostezek. Většina turistů míří na legendární Čachtický hrad, kde žila krutá Alžběta Báthoryová. Doporučujeme také návštěvu Bojnického zámku nebo zříceninu hradu Tematín ležící na západním úpatí Považského Inovca u obce Hrádok. V okolí se nachází také lázeňská městečka Piešťany a Trenčianské Teplice, kde si zaručeně velmi příjemně odpočinete. V letních měsících by byla škoda nenavštívit rekreační oblast v Novém Meste nad Váhom zvanou Zelená voda.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.