Nacházíte se: Úvodní stránka > Malta > Města a místa > Ostrov Gozo
Sponzorované odkazy:
Jedním z nejzajímavějších míst celé Malty je bezesporu poklidný a příjemný ostrov Gozo, který svým návštěvníkům nabídne relaxaci v krásném čistém prostředí. Život zdejších obyvatel nás přiměje spíše klidně sedět a pozorovat, co se ve městě děje. Gozo nabízí ideální příležitost relaxovat a odpočinout si od všedních starostí. Domnívat se, že by se na ostrově Gozo nenašla žádná zábava a trocha nějaké akce, by však bylo zcela mylné.
Velice symbolický je význam názvu ostrovu Gozo. Nejen že překlad z Kastilštiny působí velmi pozitivně, ale také nám přibližuje, jak to na ostrově již před dávnými lety vypadalo a jaké mělo ostrovní město postavení. Význam slova Gozo totiž znamená štěstí nebo také radost. Často se také setkáme s příslovím, známým z doby, kdy bylo město pojmenováno. Toto latinské přísloví by se dalo do češtiny volně přeložit jako „Země hojnosti, jež se z moře tyčí“. To je samo o sobě dostatečně výstižné.
Gozo je 67 km2 velký ostrov oválného tvaru, a díky svým rozměrům obsazuje druhou příčku v žebříčku největších maltských ostrovů. Ostrov se nachází jen několik málo kilometrů od sousední Malty. Malebné a neuspěchané Gozo poskytuje domov více než 30 tisícům stálých obyvatel. Velká část z nich obývá území hlavního města ostrovu Gozo, tedy Viktorii. Hlavní město je od nadvlády Arabů známé spíše pod názvem Rabat, v 19. století však bylo změněno a od té doby nese jméno slavné královny Viktorie. Ostrov není krajinným typem zcela jednotný a tak během procházky budeme moci obdivovat západní skalnaté pobřeží. Nejvyšší bod na ostrově Gozo se tyčí do výšky 190 metrů nad mořem. Na rozdíl od ostatních regionů Malty, jen Gozo má svého vlastního ministra, který ostrov spravuje a má ho na starosti.
Gozo bylo prvně osídleno v době zhruba 5 tisíc let pře n. l. prvními obyvateli, původně zřejmě z ostrova Sicílie. Obyvatelé zde poklidně žili až do příchodu Arabů, kteří si toho času snažili podmanit co největší část jak Evropy tak i neevropských států. Na Gozo přišli roku 870, zemi drancovali a místní obyvatelstvo téměř zotročili. Z této doby se však dodnes dochovalo mnoho známek o arabském působení, kterými jsou například lehce odlišný dialekt. V pozdější době se ostrov začal vyvíjet v souladu s dnešní Maltou. Jediným předělovým obdobím jsou dva roky na přelomu 18. a 19. století, kdy byla Napoleonem Gozu přiřčena autonomie. V 19. století se Gozo i s celým zbytkem Malty stal Britskou královskou kolonií, která ostrovy využívala jako strategické místo a také jako základnu pro své vojsko. Později, když byla Malta za druhé světové války bombardována, byl jí králem Janem za statečnost udělen Řád krále Jana, který je dodnes ozdobou maltské vlajky. Nezávislá je Malta spolu se všemi ostrovy od roku 1964 a roku 1974 se stává republikou.
Gozo je půvabným a malebným místem jako stvořeným pro klidný a harmonický život. Místní obyvatelé jsou charakterními a přátelskými lidmi, kteří mají rádi své tempo a pořádek. Klid a spořádanost tedy bývá jednou z hlavních priorit místních. Lidé zde žijí většinou v menších, útulně zařízených domečcích s pěknou zahrádkou. Snad vůbec zde nenarazíme na výškové budovy, maximálně na několikapatrový luxusní hotel pro turisty. Vzhled města má tedy příjemný a osobitý ráz. Lidé tu žijí natolik poctiví, že téměř nikdo nezamyká dveře od domova a strach vycházet v noci ven je zde naprosto eliminován. Natolik je zde bezpečno. Pokud by nás zajímala obživa zdejších, podstatné jistě bude zmínit se, nakolik je zdejší půda úrodná a jaké kvality a vysoké produkce tím pádem dosahuje zemědělství. Pěstují se zde například rajčata, víno, fíky, melouny a z citrusů to nejčastěji bývají mandarinky. Hluboko zakořeněné je na Gozu rybaření, a tak i to poskytuje práci, někdy jen zábavu zdejším obyvatelům. Na ostrově je také chováno mnoho stád dobytka a kupříkladu také ovce poskytují velké množství vlny, která se zde dále zpracovává. Na Gozu se z ovčí vlny vyrábí například pletené svetry. Pro celý ostrov také jistě plynou velké příjmy díky stále rostoucímu turismu. Gozo je oblíbeným a velmi příjemným místem nejen pro klidnou rodinnou dovolenou.
Právě tak je ostrov Gozo někdy nazýván. Gozo je totiž opředen mýty a je také součástí jednoho velmi známého řeckého příběhu o hrdinovi jménem Odysseus. Ten se účastnil Trójské války a za své činy v ní byl odsouzen bloudit 7 let, než najde cestu domů. Údajně ztroskotal právě na ostrově Gozo, kam byl zlákán nymfou Kalipso a uvězněn. Možná právě kvůli tomuto příběhu jsou ostrovu připisovány i zázračné síly a mystická atmosféra. O těchto i mnoha jiných tvrzeních se dá pouze diskutovat a jak tomu bylo s Odysseem, to se nejspíš nikdy nedozvíme.
autor: Pavla Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.