Nacházíte se: Úvodní stránka > Malta > Informace > Kuchyně na Maltě
Sponzorované odkazy:
Maltská kuchyně je lahodná a výtečná. Místní si na jídle velmi rádi pochutnají a vyžívají se třeba i u přípravě a zdobení stolu, u kterého se chystají povečeřet. Turisté si mohou být jisti, že ať se budou chtít najíst kdekoliv, téměř není možné, aby si nepochutnali. Po Maltě nejdeme ohromné množství nejrůznějších míst, kam si zajít na oběd, večeři, nebo třeba jen na desert. Najdeme malé útulné rodinné podniky, hospůdky v rustikálním stylu ale i moderní luxusní a nazdobené restaurace.
Na pestrosti kuchyně a místním tradičním kulinářském umění se značně projevily vlivy okolních států a mnohých cizích kultur, které zde hledaly a někdy i našly nový domov. Maltská kuchyně má jasné středomořské rysy a znatelný je i vliv Británie. Rozhodně však nelze říct, že by kulinářské umění na Maltě nemělo svou vlastní identitu a bylo pouhou směsicí ostatních národů. Ba naopak, místní kuchyně je velmi specifická a unikátní, mimo to také výborná, svěží a většinou velmi zdravá.
Snad každá maltská rodina ráda využije společného oběda či večeře a sejde se společně u velkého nazdobeného stolu. Takováto setkání bývají pro rodinné příslušníky vždy příjemnou událostí a proto se stávají důsledně dodržovanou zvyklostí. Dříve se na jídelním menu málo kdy objevovalo maso, protože ho na Maltě byl nedostatek. Z toho důvodu se o mnoho více začalo využívat darů moře a dodnes se udržela obliba a vysoká spotřeba ryb a mořských živočichů. Hospodyňky byly od pradávna velmi vynalézavé a přebytky úrody uchovávaly sušením či nakládáním. Podávaná jídla bývají veskrze jednoduchá, avšak množství způsobů ochucování i úprav je nesčetné. Co najde maltská rodina na talíři, je značně ovlivňováno různými sezónními plodinami. Dá se říct, že se spektrum pokrmů mění s ročními obdobími. Vždy však najdeme na talíři množství čerstvé různobarevné zeleniny.
Na Maltu jistě ve velké míře už před dlouhou dobou působila geografická blízkost Itálie. Ta je známá především vařením těstovin a také podáváním velmi oblíbené pizzy. Na Maltě si jak těstoviny tak pizzu můžeme dopřát v řadě různých variací a chutí. Pizza je zde skutečně výtečná a těstoviny se připravují například i ve formě raviol. Často podávaná je hustá zeleninová polévka, tzv. minestra. Zajdeme-li si do restaurace, na české poměry se nám jídlo bude zdát drahé (obvykle nad 10 euro), vzhledem k chuti pokrmů však není nad čím přemýšlet a ochutnat alespoň některou ze zdejších specialit se bohatě vyplatí. Na jídelních lístcích najdeme mnoho pokrmů připravených z mořských ryb či plodů moře. Nejčastěji si můžeme objednat různými způsoby upraveného okouna, mečouna, tuňáka, dokonce i delfína. Mimo ryby si pochutnáte na chobotnicích či olihních. Jídlo je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou. Za místní specialitu jsou velmi často považovány pokrmy připravené různou úpravou králičího masa, to je buď plněné nebo přelité některou z vynikajících chutných omáček. Typický je zdejší dušený králík. Na přípravu pokrmů je ve velkém množství a druhové pestrosti používána zelenina. Téměř každé jídlo je dochuceno i ozdobeno plátky cukety, artyčoky, salátem, zelím či rajčaty. Často podávaný je také lehký znamenitý pokrm připravený z nadívané dýně či rajčat. Maltskou zeleninovou specialitou je tzv. kapunata připravená s rajčaty, cibulí a česnekem. Při obědu v restauraci je povětšinou podáván předkrm (často je na něm velmi lpěno), ten obvykle tvoří mistička slaných crackerů servírovaná spolu s jemnou chutnou pomazánkou.
Výborný, na povrchu krásně křupavý a uvnitř měkoučký, bohatě nadýchaný chléb je pýchou Malty. Je považován ze jeden z nejlepších chlebů v měřítku celé Evropy. Pečen je podle tradiční maltské receptury a podává se bohatě obložen, většinou zeleninou. Tradičně k zakoupení s sebou je například chléb ochucený olivovým olejem, zralými rajčaty a tuňákem, mnohdy ochucený cibulí a česnekem.
Mimo obložený chléb jsou k dostání také různé verze plněných sladkých či slaných placek. Jedná-li se o slanou verzi, připravuje se smažená placka s ricottou nebo zeleninou. Sladká obdoba obsahuje čokoládové lupínky, proslazené ovoce a někdy i mandle. Známým a velmi oblíbeným je hojně podávaný je gbej- sýr ostré chuti pocházející z ostrova Gozo. Sýr je často nakládán a oblíbené je ho zakusovat ke sklence dobrého vína. Místo zákusku je hojně konzumováno množství výborného čerstvého ovoce. Příkladem jsou melouny, fíky, broskve, hroznové víno či mandarinky. Typickým nápojem především v horkých letních dnech je nahořklá velmi osvěžující limonáda pomerančové chuti. Na Maltě se vyrábí dva druhy piva a za ochutnání stojí i místní víno.
autor: Pavla Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.