Nacházíte se: Úvodní stránka > Kanada > Města a místa > Národní park Banff
Sponzorované odkazy:
Národní park Banff se nachází v jihozápadní Albertě v Kanadě a má rozlohu 6 640 km2 . Park sousedí s národními parky Jasper, Yoho a Kootenay a na jihu s provinčním parkem Kananaskis Country. Banff je jeden z nejvíce navštěvovaných parků, což poškozuje jeho přírodu. Byly proto vytvořeny studie, na základě kterých byla doporučena politika zaměřená na lepší ochranu přírody.
Krajina národního parku Banff je hornatá s mnoha ledovci a ledovými poli, hustými jehličnatými lesy a horskou krajinou. Dálnicí Trans-Canada Highway se dostaneme do parku a do měst Banff a Lake Louise. Město Banff je komerčním centrem parku, ale také kulturním centrem. Z kulturních institucí zde např. najdeme The Banff Centre, The Whyte Museum, The Buffalo Nations Luxton Museum, Cave and Basin National Historic Site, a několik uměleckých galerií. Město hostí také události jako Banff Indian Days nebo Banff Winter Carnival a nebo filmový festival Banff Mountain Film Festival. Město má 8 352 obyvatel, z toho 7000 stálých.
Další z dálnic, The Icefields Parkway je dlouhá 230 kilometrů a vede z Lake Louise do Jasperu v Albertě. Začíná v Lake Louise a vede kolem jezer Hector Lake, Bow Lake a Peyto Lake. Pak překračuje vrchol a pokračuje podél řeky Mistaya River až k soutoku této řeky s řekami Howse a North Saskatchewan River. Dále dálnice vede kolem řeky the North Saskatchewan River až do Columbia Icefield. Pak pokračuje do národního parku Jasper a města Jasper.
V národním parku Banff je mnoho ledovců a ledovcových polí, mnohá z nich jsou přístupná z The Icefields Parkway. Velmi časté jsou malé kruhové ledovce umístěné v prohloubeninách na svazích hor. Ledovce ale bohužel mizí. Největší ledovcové oblasti leží na hranici národního parku Banff a parku Yoho a nazývají se The Waputik a Wapta Icefields . Wapta Icefield pokrývá plochu přibližně 80 km čtverečních a nacházejí se zde především ledovce Peyto, Bow a Vulture Glaciers. Ledovec Peyto už ustoupil o přibližně 2 kilometry a předpokládá se, že v následujících 30 až 40 letech zcela zmizí. Ledovce Crowfoot a Hector jsou také dobře viditelné z The Icefields Parkway, a to zejména proto, že nejsou spojené s ostatními ledovci a ledovou pokrývkou. Další z ledovcových polí, The Columbia Icefield se nachází na pomezí mezi národními parky Japser a Banff a patří pod Britskou Kolumbii. Najdeme tady tzv. Snow Dome, což je hydrologický vrchol, ze kterého tečou řeky Columbia do Tichého oceánu, Athabasca River do Atlantského oceánu a Hudsonova zálivu a North Saskatchewan River do Atlantského oceánu.
Teploty v národním parku Banff se v zimě pohybují od –15 do –5 stupňů, v létě v průměru kolem 22 stupňů Celsia.
V parku žije 56 zaznamenaných druhů savců. V lesích žijí medvědí černí a medvědi grizzly. Pumy, rysi, rosomáci, lasičky, vydry a vlci jsou hlavními predátory, zatímco z býložravců zde žijí losi a jeleni. Většina býložravců žije v údolích, losi vyhledávají více potoky. Můžeme zde vidět i horské kozy, muflony, sviště, myši, bobry, dikobrazy, veverky, dravé ptáky, hady a karibu – ti jsou v parku chránění.
Národní park Banff je nejnavštěvovanější místo v Albertě a jeden z nejnavštěvovanějších parků v Severní Americe. Turisticky vyhledávanými místy jsou např. Lake Louise nebo The Icefields Parkway. V Banffu najdeme také Upper Hot Springs a 27 jamkové golfové hřiště ve Fairmont Banff Springs Hotel, a tři skiareály – Sunshine Village, Lake Louise Mountain Resort a Mount Norquay ski resort. Ze sportovních aktivit se zde můžeme věnovat lyžování, jízdě na koni, procházkám, kempování a šplhání po skalách
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.