Nacházíte se: Úvodní stránka > Kanada > Informace > Kanadská kuchyně
Sponzorované odkazy:
Díky velikosti Kanady a množství etnik je kanadská kuchyně velmi rozmanitá. Základ kanadské kuchyně vytvořili první kanadští obyvatelé – Indiáni, starousedlíci a Eskymáci. Ti se živili především buvolím masem, divokou rýží a řepou a ani dnes nejsou tyto potraviny zapomenuty. Postupně byla Kanada osídlována Francouzy a Angličany, kteří velkou měrou ovlivnili i tamější kuchyni. Dnes je kanadská kuchyně ovlivňována i kuchyní americkou.
Různé provincie jsou také ovlivněny různými světovými kuchyněmi. Západní provincie tíhnou ke kuchyni skandinávské, ruské a ukrajinské, východní spíše ke kuchyni britské, irské a skotské. Severní oblasti země vaří podle tradičních receptů původních obyvatel. V přímořských oblastech jsou důležitou součástí jídelníčku obyvatel ryby a mořské plody – zejména mušle a humři. V jiných oblastech jsou to zubři a sobi, časté jsou i kanadské borůvky a další bobule – např. Saskatoon bobule v Saskatchewan.
Mezi tradiční kanadská jídla kromě už zmíněných ryb a mořských plodů patří houby, divoká rýže, sladké brambory, hovězí maso se zázvorovou omáčkou, fazole, hranolky, tvarohový sýr, pšeničné placky bannock a další.
Kanaďané mají rádi pečené hovězí a krůtí maso, fazole s toasty, grilovanou kořenovou zeleninu, uzené maso, poutine – hranolky s omáčkou gravy a tvarohovým sýrem, Québecká specialita. Na ulicích jsou stánky s shish taoukem (špízy podobné kebabu) a masovými kuličkami.
Ze sladkých jídel jsou oblíbené již zmíněné bobule - borůvky, ostružiny, saskatoon, brusinky, jahody a další. Kanaďané mají rádi také jablečný koláč, lékořici, čokoládové Nanaimo Bars, Persians – něco mezi skořicovými bochánky a koblihami, nahoře s jahodovou polevou.
Kanaďané mají také kanadský chléb, kanadskou pizzu, cukrovinky, zmrzlinu, pochutiny a další.
Z alkoholických nápojů můžeme zmínit kanadské pivo, víno a kanadskou whisky.
Za zmínku stojí i známý javorový sirup. Ten slouží jako sladidlo, dělají se z něj sladkosti i polevy na sladká jídla. Dokonce se přidává i do piva. Vyrábí se z mízy kanadského javoru – do stromu se navrtá dírka, kterou míza odkapává. Novější metody jsou založeny na odsávání mízy hadičkou přímo ze stromu. Ze 40 litrů mízy se vyrobí pouze jeden litr sirupu. Nejvíce je produkce sirupu soustředěna v Québecu, kde se vyrobí až tři čtvrtiny světové výroby javorového sirupu.
Javorový sirup, autor: Miguel Andrade
V Kanadě je oblíbená i čínská kuchyně. Velký vliv na stravování Kanaďanů má americká kuchyně – i v Kanadě najdeme mnoho stánků a restaurací s rychlým občerstvením.
Nejznámější je řetězec Tim Horton´s – největší řetězec rychlého občerstvení v Kanadě. Byl založen v Ontariu a je pojmenován podle Tima Hortona, hokejového hráče a jednoho ze zakladatelů řetězce. Prodává hlavně kávu a sladké pečivo – koblihy, muffiny, koláčky a bagels (housky s kulatým otvorem uprostřed).
Autor: Barbora Keprdová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.