Nacházíte se: Úvodní stránka > Itálie > Města a místa > Sardinie
Sponzorované odkazy:
Sardinie je středomořský ostrov, který patří k Itálii. Je nazýván Karibikem Středomořím a žulovým ostrovem. Je to magický ostrov a její břehy jsou omývány Středozemním mořem. Je plný piniovými hájemi, květy oleandrů, tymián, brambořík, myrta, jalovec a vůně levandule. Ostrov je znám díky své fauně a flóře. Symbolem ostrova je pivoňka. Ze zvířat zde můžeme vidět endemického bílého oslíka, plameňáky či ovce, kterých je tu dvakrát větší počet než samotných obyvatel. Najdeme zde písčité pláže i skalnaté mysy. O tomhle ostrově se říká, že je neobjevenou perlou Středomoří, jsou zde tajemná zákoutí, magická místa a bohatá historie, která jde vidět na každém kousku ostrova, spolu s nepopsatelně nádhernou přírodou vytváří ostrov Sardinie tu pravou perlu, pro kterou stojí za to jí navštívit.
Leží na jihozápadě Itálie, je to druhý největší ostrov ve Středozemním moři s 1,6 milióny obyvateli. Nejblíže má ostrov k Francii, od italské pevniny je skoro stejně vzdálená jako od turecké pohybuje se to okolo 200 kilometrů. Hlavním a zároveň největším městem ostrova je Cagliari. Ostrov se dělí na osm provincií, kterými jsou: Cagliari a Sassari to jsou Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Nuoro, Ogliastra, Olbia-Tempio a Oristano. Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie se nachází nejvyšší vrchol jménem Punta Lamarmora, jejíž výška měří 1834 m.
Pokud bychom se měli podívat úplně zpátky do historie tohoto ostrova, viděli bychom, jak se odlomil od Francie a Španělska a vydal se na svou pouť do Středozemního moře. Po několika miliónech letech se zde začala šířit první kultura. První obyvatelé se šířili od pobřeží do vnitrozemí, kde se stali zemědělci a pastevci. Vznikala keramika, která se nachází do dnešní doby. Zanechali zde hlavně podzemní hroby, které byly zdobeny, do dnešní doby se nacházejí v podzemí ostrova. Ostrov zažil příchod Féničanů i nadvládu Kartaginců. Sardinie byla i krystianizováná. Vládla zde savojská i španělská nadvláda. Umělecký rozkvět zažívá ve 14. století, kdy vznikají malby a fresky. V roce 1861 Sardinie se s tává součástí italského království. V roce 1948 Sardinii byl udělen status autonomní oblasti. Dnes se zde vyvíjí hlavně turistický ruch, ale i přesto patří ostrov Sardinii pořád k těm méně vyvinutým oblastem Itálie.
Jelikož obyvatelé ostrova byli odjakživa pastevci ovcí, kterých se tady nachází požehnaně tak jehněčí a skopové maso nesmí chybět na jídelním stole. Samozřejmě, že zde najdeme i rybí speciality. Zajímavosti je, že Sardové moc nesnídají. K jídlům patří zelenina jako olivy, rajčata a další. Jejich stolování trvá i tři hodiny a Sardové si jídlo umí vychutnat a najít si na něho čas, u jídla se většinou všichni mezi sebou baví a mlčet se u něho považuje za neslušné chování. K jídlům si Sardové obvykle dají skleničku červeného nebo bílého vína nebo pivo, které se zde vaří a nazývá se Dreher. Po jídle si rádi dají kávu a dezert, který je složen ze sýru nebo je to zmrzlina. Jako všude v Itálii musíme ochutnat pizzu, ta prostě k Itálii patří.
Počasí je zde typicky středomořské. Léta jsou horké a suché a teploty se pohybují okolo 30°C při postupu do vnitrozemí se teplota v létě i zvyšuje a může dosáhnout i 40°C. V létě zde skoro neprší. Zimy jsou na ostrově mírné a chladné a prší zde.
Hlavním důvodem proč zde turisti zavítají, jsou překrásné pláže a
křišťálová voda, právě proto Sardinie připomíná
Karibik. Ideálním místem je to pro potápěče, voda je zde průhledná až
tyrkysově modrá.
Město Alghera je hlavním centrem prázdninového odpočinku. Najdeme zde plno
krásných zákoutí, malebné vesničky, příjemné obyvatelé a krásné
zátoky. Místní obyvatelé si zakládají na tradicích. Hlavní tradici na
ostrově je výroba sýrů jak z ovcí, tak i z koz. Nejznámější sýr
pocházející z ostrova se jmenuje Pecorino Sardo, který se vyrábí z ovce.
Další tradici je zde výroba košíků a proutěných nádob, které si
turisty z ostrova odvážejí jako suvenýr. Dalším výrobkem pocházející
z ostrova jsou sardinská vína.
Sardinie je ostrovem protikladů, kde se střídá ve
vnitrozemí zemědělství, které je už po několik desítek let staré a
budování luxusních apartmánů při pobřeží. Ale flóra je stále chloubou
ostrova, která láká návštěvníky každoročně.
Autor textů je Petra Surmová.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.