Nacházíte se: Úvodní stránka > Island > Města a místa > Stezky vnitrozemí
Sponzorované odkazy:
Vnitrozemí Islandu se vyznačuje divokou přírodou bez rozsáhlých vegetačních pásem na neúrodných kamenitých pláních. Prostě ta pravá a ničím nefalšovaná islandská divočina. A civilizace tak vzdálená, že si v těchto končinách budete připadat jako v jiném světě. Základním předpokladem pro takovou výpravu je kromě odvahy ale také spolehlivé terénní auto. Bez něj by to opravdu nešlo. A nezapomínejte ani na teplé oblečení a další nezbytnosti pro pobyt v pusté krajině. Na žádná ubytovací zařízení tady totiž často vůbec nenarazíte.
Jediným spojovacím článkem vnitrozemí s obydlenými místy jsou cesty označované jako stezky. Průjezdnost stezek je závislá na počasí, obecně lze doporučit cesty do těchto částí ostrova pouze v letních měsících. Každou z těchto stezek provází vlastní historie a jméno, které ji odlišuje od všech ostatních. Jedno ale mají všechny stezky islandského vnitrozemí společné – čeká vás na nich dobrodružství s neodmyslitelným nádechem romantiky.
Nejnavštěvovanější islandská stezka vede kolem řeky Jokulsá á Fjollum a hory Herdubreid (1 682 m). Častým cílem turistů je oáza Herdubreidarlindir, kterou vytvořili prameny tekoucích lávových proudů. Ke stezce Oskjuleid jednoznačně patří tzv. dračí rokle Drekagil. Obrovitá sopka Askja se nad krajinou tyčí jako monumentální připomínka katastrofy, kterou zde právě tato chrlící sopka v roce 1875 způsobila.
Oblast tohoto průsmyku zahrnuje hned několik zajímavostí. Vede až do nadmořské výšky 700 m. n. m. Jedním z poutních míst v okolí průsmyku je pomník věnovaný památce Geira Zoegova, bývalého prezidenta ostrovů Ferdafélag. V severní části průsmyku Kjolur se rozkládá významná geotermální oblast s pestrobarevnými jezírky a termálními prameny (Oskurhólhver, Eyvindarhver). Východním směrem od průsmyku Kjolur se nachází třetí největší ledový příkrov na Islandu Hofsjokull. S velkým tajemstvím zbloudilých duší pastevců je spjat kopec Beinahóll. Podobná atmosféra provází také oblast pohoří Kerlingarfjoll a okolí jezera Hvítárvatn.
Cesta po stezce dlouhé asi 120 km vede přes lávová pole a písečné oblasti, je proto velmi náročná a vhodná pouze pro opravdu zkušené řidiče a turisty. V obtížnosti jí může konkurovat snad jen stará stezka Gaesavatnaleid, která je však již dlouhou dobu neudržovaná a v podstatě nesjízdná, protože vede průsmykem Trolladyngjuháls pokrytým ledem.
Stezka s mnoha přírodními zajímavostmi je dlouhá 108 km. Nachází se na ledovci Kverkjokull, který zde vytvořil ledovcové jeskyně s horskými prameny, oblaky páry a roztaveným ledem na stěnách. V nadmořské výšce 1 860 m. n. m. najdete lagunu Gengissig a nejkrásnější výhled na okolní krajinu se vám naskytne z vrcholku hory Virkisfell.
V přírodní rezervaci Fjallabak se rozkládá rozsáhlá geotermální oblast Landmannalaugar. K ní patří lávová pole, horké prameny a nádherně modrá jezírka. Stezka prochází také kolem jeskyně Landmannahelir nedaleko od vulkanického vrcholu Lodmundur (1 074 m). Dalším vrcholem v rezervaci je vrchol Brennisteinsalda s překrásným výhledem. Severně odtud se nachází jezero Frostastadavatn. Blízký sopečný kráter dal vzniknout zvláštnímu červenému jezeru Ljótipollur. Na výlet se vypravte také k vrcholu Tjorvafell, kráternímu jezeru Hnausapollur nebo k lávové řece Laugahraun. Neměli byste si nechat ujít ani nádherný vodopád Ofaerufoss.
Ze stezky se nabízí překrásné výhledy do okolí, na ledovce Vatnajokull, Tungnafellsjokull a Hofsjokull. Bublající termální prameny uvidíte v okolí hory Laugafell (879 m). K těm nejkrásnějším islandským vodopádům patří Aldeyjarfoss na řece Skjálfandafljót. Stezka vede kolem druhého největšího jezera Islandu Pórisvatn. Ve vulkanické pánvi v oblasti Veidivotn jsou roztroušena malá modrá jezírka.
autor: Lenka Urgošíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.