Nacházíte se: Úvodní stránka > Island > Informace > Islandská kuchyně
Sponzorované odkazy:
Islandská kuchyně je velmi originální a v mnoha směrech specifická. Pokud si ovšem potrpíte spíše na klasickou mezinárodní kuchyni, nemusíte mít z pobytu na Islandu žádné obavy. I tady je ovšem na místě upozornění, že ani nákup potravin a stravování obecně není na Islandu finančně příliš příznivou záležitostí. Mnoho turistů proto volí možnost přivézt si alespoň omezené zásoby jídla na Island s sebou. Množství ale přísně limitují islandské celní předpisy. Dovoz potravin je omezen na 3 kg na osobu. Přísně zakázán je dovoz mléka, másla a salámů. Doporučuje se spíš zvolit potraviny instantní. Některé potraviny (např. chléb, mléko a mléčné výrobky, ryby) lze v islandských obchodech pořídit za ceny pro nás přijatelné, draze se tu na naše poměry prodává především ovoce, zelenina a maso. Nejlevněji na Islandu potraviny nakoupíte ve velkých supermarketech ve městech, dražší bývají ty s prodlouženou otevírací dobou, menší samoobsluhy a prodejny potravin u čerpacích stanic. V restauracích nebývá zvykem dávat obsluze spropitné. Za oběd v restauraci orientačně zaplatíte cca 1 800 ISK, 1 pivo přijde minimálně na 500 ISK a hamburger stojí asi 1 000 ISK.
Hotel Puffin, autor: WorldIslandInfo.com
Přesto, že asi bude třeba sáhnout trochu hlouběji do kapsy, nedopřát si na Islandu ani jednu místní specialitu by byla škoda. Základem islandského jídelníčku jsou samozřejmě ryby v nejrůznějších úpravách, na stole se také často objevuje jehněčí maso a mléčné výrobky. Mezi tradiční islandské pochoutky patří hákarl (shnilé žraločí maso, které se nechává půl roku uležet naložené v písku, což je na jeho vůni rozhodně znát), hrútspungar (beraní varlata naložená do syrovátky), svid (vařená nebo nakládaná skopová hlava – celá, dokonce i s očima, pouze bez mozku), hardfiskur (sušená treska) a svidasulta (maso tvarované do želatinových šišek). Ačkoli vám popis jídel může připadat možná trochu děsivý, věřte, že se jedná o skutečné lahůdky. Zkusit můžete i pokrmy ,,konzervativnější“ jako je například na pánvi opékaný nekynutý chléb faltkokur, výborné domácí sýry (mysingur, mysoustur a kotasela) nebo netučný islandský jogurt skyr. Tradičním islandským vánočním jídlem je uzené skopové maso hangikjot.
Nejoblíbenějším islandským nápojem je možná trochu překvapivě káva. Z nealkoholických nápojů se dále velké oblibě těší také jólaol, tzv. vánoční pivo, které se ovšem podává pouze při výjimečných příležitostech. Jeho chuť je velmi zvláštní a tento nápoj tak lze doporučit spíše jen na ochutnávku – chutnat vám nejspíš moc nebude.
Podobně jako v dalších severských zemích, i na Islandu dlouho fungovala alkoholová prohibice. Dnes už toto nařízení neplatí, vysoké ceny alkoholu však přetrvávají. Tvrdý alkohol není v běžných obchodech vůbec k dostání, stále jej koupíte pouze ve speciálních prodejnách. V barech a restauracích je alkohol na naše poměry opravdu drahý. Tradičním místním alkoholickým nápojem je pálenka Brennivin, kterou se nejčastěji zapíjejí pokrmy z nakládaných ryb. Jedná se vlastně o jakési pálené víno, které se vyrábí z brambor a dochucuje kmínem.
autor: Lenka Urgošíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.