Nacházíte se: Úvodní stránka > Indonesie > Informace > Indonéská ekonomika
Sponzorované odkazy:
Obecně o indonéské ekonomice Indonésie je největší ekonomikou jihovýchodní Asie. V letošním roce (2010), konkrétně 13. července Japonská ratingová agentura zvýšila investiční rating země z BB+ na BBB, což zvýšilo její důvěryhodnost na světových trzích a zároveň snížilo rizikovost investic. Indonésie je tržní ekonomikou, avšak s významnou rolí vlády. Je také členem skupiny G20, tedy jednou z dvaceti největších světových ekonomik. Nominální HDP v roce 2008 činilo 539,7 miliard USD (dle parity kupní síly). To je 2 329 USD na obyvatele.
Největší podíl zaujímá sektor služeb, a to kolem 45% (2005) HDP. Následuje průmysl se čtyřiceti procenty HDP a pak zemědělství: 10 % HDP. Nicméně největším zaměstnavatelem zůstává zemědělství, pracuje zde kolem 44 % lidí. Na druhém místě jsou služby s 36,9 % a pak průmysl s 18,8 % .
Hlavními nerostnými surovinami jsou ropa a zemní plyn, cín, zlato a měď. Významnou složkou ekonomiky země je také oděvní a těžařský průmysl. Ze zemědělské produkce můžeme jmenovat palmový olej, rýži, čaj, kávu, koření a kaučuk.
Hlavními obchodními partnery jsou Japonsko (22,3 % exportu), USA (13,9 %), Čína (9,1 %) a Singapur (8,9 %). Hlavními importéry jsou Japonsko, Čína a Singapur. Dováží se hlavně chemikálie, potraviny, stroje a pohonné hmoty. Export činil v roce 2005 83,64 mld USD a import 62,02 mld USD. Čistý export země je tedy kladný.
V šedesátých letech procházela ekonomika těžkou recesí. Bylo to způsobeno zejména politickou nestabilitou, mladou a nezkušenou vládou a ekonomickým nacionalismem. To vyústilo v chudobu a hladomor. Následná opatření snížila inflaci, stabilizovala měnu, snížila dluh země a začala lákat investory. Indonésie je jediným východoasijským členem OPEC, což jí také pomohlo při řešení ekonomické krize. Následně se začala země orientovat na export a meziroční růst HDP se na začátku devadesátých let blížil sedmi procentům. V letech 1997–1998 zasáhla zemi další krize – tentokráte Asijská ekonomická krize. Rupie se rapidně propadla vůči dolaru a s ní i celá ekonomika. Propad byl kolem 13 %. Obnova však byla pomalá, a to díky politické nestabilitě a korupci. V letech 2004–2005 však ekonomika začala znovu růst, tentokrát o 5 % a zdálo se, že v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Toto zlepšení však v roce 2006 způsobilo inflaci, díky, které se 17 % obyvatel nacházelo pod hranicí chudoby. Téměř polovina lidí musela žít s příjmem pod 2 USD denně. V posledních letech se situace zlepšuje, snižuje se i nezaměstnanost a současná ekonomická krize naštěstí tuto zemi příliš nezasáhla. V Indonésii je levnější než u nás kosmetika, obuv, oblečení, antimalarika, rýže, cesta vlakem (nejnižší třída), hotová jídla, rýže, knihy, letenky a alkalické baterie do digitálních fotoaparátů. Naopak dražší je alkohol, maso, mléčné výrobky, pečivo, čokoláda, elektronika a baterie do hodinek.
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.