Nacházíte se: Úvodní stránka > Indie > Města a místa > Indoganžská nížina
Sponzorované odkazy:
Indoganžská nížina se nachází na severu až na severovýchodu indického poloostrova. Indoganžská nížina odděluje Himaláje od plošiny Dekan a zasahuje hned do několika států. Tyto státy jsou čtyři a patří mezi ně Pákistán, Nepál, Bangladéž a samozřejmě Indie. Indoganžskou nížinu považují odborníci za geologicky již velmi starou a Himaláje jsou oproti ni prý ještě mladé. Jak již název napovídá, Indoganžská nížina se rozkládá na území nacházejícím se v povodí řek Indus, Ganga a také Brahmaputra. Jistá část této oblasti je tedy velmi dobře zavlažovaná a proto také významně bohatá na zemědělskou úrodu.
Celá Indoganžská nížina je v podstatě tvořena ohromnými říčními nánosy Indu, Gangy, Brahmaputry a některých dalších himalájských řek. Vývoj Indoganžské nížiny zcela jistě ještě nebyl dokončen a i nadále probíhá, dosti tomu napomáhají také silné eroze v rozvodí řek Indus a Ganga. Půda Indoganžské nížiny je díky zavlažování řekami dostatečně vlhká, aby umožnila růst bohaté flóře.
V oblasti Indoganžské nížiny je koncentrováno ohromné množství populace a jedná se dokonce o nejlidnatější oblast světa. Pro lidi zde jsou přijatelné podmínky, dostatek srážek, vhodná zemědělská půda využitelná pro zemědělství i chov hospodářských zvířat. V oblasti Indoganžské nížiny se také nachází mnoho indických měst, významných po stránce politické, náboženské i kulturní. Indoganžská nížina je zkrátka velmi hustě osídlena a to se odráží v různých aspektech chodu celé Indie.
Jak bylo již výše zmíněno, Indoganžská nížina je díky dostatečnému zavlažování řekami Indus, Ganga a Brahmaputra uzpůsobena k širokému zemědělskému využití. Tvrdí se, že jsou zde obdělávány zhruba dvě třetiny celé plochy Indoganžské nížiny. Snadno lze tedy odvodit, že odsud pochází velké množství celoindické produkce zemědělských plodin. Škoda jen, že není v Indii příliš využíváno moderních nástrojů a celé obdělávání a starání se o půdu i plodiny je tím pádem zdlouhavé a nepříliš efektivní. Zemědělství nabízí nejen dostatečný zdroj surovin, ale také práci pro mnohé obyvatele. Nejvíce pěstovanou a produkovanou plodinou je nejen v oblasti Indoganžské nížiny rýže, v o něco sušších oblastech je to pak především pšenice, proso, bavlník, kukuřice, cukrová třtina a mnoho dalšího.
Autor: Šárka Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.