Nacházíte se: Úvodní stránka > Indie > Města a místa > Chrámy v Indii
Sponzorované odkazy:
V některých koutech Indie se může stát, že na nás bude doslova dýchat tamní neuvěřitelná atmosféra tajemných a dávných časů. Historie Indie je skutečně zajímavá a množství památek a pamětihodností, které nabízí k obdivování, je vskutku úctyhodné. Milovníci umění i historie si zde tedy zcela jistě přijdou na své. Ať již budete v jakékoli části Indie, vždy se naskytne možnost obdivovat nějakou krásnou a historicky hodnotnou budovu, křesťanský klášter pocházející z 15. století, nejslavnější a zároveň nejkrásnější palác Tádž Mahál nebo hinduistický, mnohdy přímo okouzlující chrám.
Samotná architektura se s dobou i náboženstvím stavitelů značně mění. Jedinečnost architektury se ve velké míře projevuje právě při stavbě budov nějakým způsobem spojených s náboženstvím. Takovéto budovy jsou vždy propracovaná a krásně zdobené zvenku i zevnitř. Obrovské množství chrámů v Indii bývá místo střechy zakončeno tzv. kopulí. Tato kopule mnohdy slouží téměř jako poznávací znamení. Kopule má být údajně znázorněním oblohy, kterou vidíme nad našimi hlavami. Chrámy jsou stavěny s obloukovými kopulemi nejen pro svou estetičnost, ale kopule v architektuře také hraje jednu velice důležitou roli. Při zpěvech a modlitbách se totiž zvuk od kopule odráží zpět a toto odrážení zvuku a následné rozléhání je považováno za velký mystický symbol.
Díky mísícímu se náboženství a dlouhé historii Indie se na jejím území setkáme s chrámy zasvěcenými mnoha různým božstvům a samotné budovy chrámů od sebe mohou být i značně odlišné. Mnoho chrámů se například nachází ve státě Uttar Pradéš. Navštívit zde můžeme hinduistické chrámy a mnoho památných míst opředených silnou symbolikou. Ve státě Tamil Nadu se nachází taktéž mnoho významných hinduistických chrámů, povětšinou zasvěcených bohu Šivovi. Úchvatné starobylé stupňovité chrámy působí velmi impozantním dojmem. Vnitřní chrámová výzdoba je velmi barevná a propracovaná. Státy Gudžarat a Andhra Pradéš nabízí také hned několik zajímavých chrámů. Ve městě Ahovalam se dokonce nachází místo, kde se údajně zjevil samotný Kršna ve zvláštním spodobnění napůl lva a napůl člověka. Ve státě Rádžastán leží město Mount Abu, ve kterém můžeme navštívit krásně zdobené džinistické chrámy. Jedním z těchto chrámů, Adináthův chrám, který je celý vystavěný z bílého mramoru a při jeho návštěvě se nelze nezaměřit na neuvěřitelnou detailnost jeho výzdoby. Člověk až žasne, co všechno lidská snaha dokáže.
Svou stavbou velmi neobvyklý je Lingarádžův chrám stojící ve městě Bhuvanéšvar v indickém státě Orissa. Architektura Lingarádžova chrámu je jedinečná a velmi poutavá, tento chrám dokonce patří k nejpůsobivějším v celé Indii. Celý chrám je vlastně komplexem poměrně velkého množství budov. Mezi nimi dominuje více než 55 metrů vysoká hlavní věž, která se rozprostírá na ploše o 150 m2. Celý chrámový komplex se nachází nedaleko jezírka, kterému jsou připisovány léčebné, téměř zázračné síly. Každý návštěvník města Bhuvanéšvar by se v něm měl údajně před svým příchodem vykoupat.
Pokud by člověk chtěl v Indii navštívit všechny chrámy, lze jen spekulovat jak dlouho by mu to trvalo a zda by se to vůbec dalo stihnout. Každý místní chrám je jiný a opravdu jedinečný.
Po celé Indii se nachází mnoho jeskynních chrámů, tak krásně a detailně zdobené jsou však pouze právě ty ve městě Maháráštra. Chrámy Adžanta a Ellora jsou precizně vytesané do ohromného kusu skály a v dávných dobách sloužily jako náboženské svatyně. Tyto dva velké a svou krásou téměř okouzlující jeskynní chrámy vznikaly postupně a to po dobu téměř 800 let. Velká část z chrámových prostor však vznikla v době velkého buddhistického rozkvětu, tedy zhruba mezi 1. století před naším letopočtem a 1. až 2. století našeho letopočtu. Je překvapivé, že tyto chrámové komplexy byly objeveny teprve nedávno, a to roku 1819 anglickým vojákem Johnem Smithem. Chrámové komplexy jsou tak jedinečné a historicky natolik hodnotné, že byly zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jeskynní komplex v Adžantě je celý v buddhistickém stylu, obsahuje mnoho zajímavých a překrásných maleb a je starší než ten v Elloře. Chrámy v Elloře naopak disponují větší rozlehlostí a mísí se zde hned vedle sebe chrámy buddhistické, hindské a džiniostické. Ne všechny jsou v dokonalém stavu. Kvůli pozdnímu nálezu ani nebyla možnost předejít mnohému poškození, které přinesl čas. Přesto je co si prohlédnout, chrámy jsou vyváženě a velmi půvabně zdobené a nabízí mnohdy skutečně kouzelnou podívanou. Vstup do chrámů v Elloře je zdarma, avšak v tomto se dá v nejbližší době očekávat změna. Ať tak či onak, jeskynní chrámy stojí za to vidět.
Autor: Šárka Rychtářová
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.