Nacházíte se: Úvodní stránka > Finsko > Města a místa > Helsinky
Sponzorované odkazy:
Helsinky jsou hlavním městem a zároveň největším přístavním městem Finska. Finskou metropolí se staly v roce 1812 a jsou také nejseverněji položeným hlavním městem pevninské Evropy a velmi významným průmyslovým centrem. Kromě přístavu se v Helsinkách nachází také rozsáhlé loděnice, textilní továrny, cukrovary, tiskárny a továrny na výrobu porcelánu. Samozřejmou součástí města je široká dopravní síť včetně mezinárodního letiště. V Helsinkách a přilehlých předměstských částech bydlí přibližně jeden a čtvrt milionu obyvatel.
V Helsinkách najdete celou řadu památek, které určitě stojí za návštěvu případně bližší prohlídku. Mezi ty nejvýznamnější patří velkolepá katedrála Tuomiokirko, dokončená roku 1852. Ke katedrále vedou žulové schody, ze kterých se vám naskytne nádherný výhled na mořskou hladinu. Samotná katedrála je dílem německého architekta Johanna Karla Ludwiga Engela, který se výrazně podílel na empírové přestavbě celých Helsinek poté, co se staly hlavním městem Finska. Mnohá z jeho dalších děl si můžete prohlédnout právě na Senátním náměstí, kde stojí i slavná katedrála Tuomiokirko. Její bílá budova s korintskými sloupy a kupolí silně kontrastuje s katedrálou Uspenskou. Jedná se o ortodoxní ruskou pravoslavnou stavbu, která v jinak kompletně empírových Helsinkách působí vskutku výjimečně. Ve východní části Senátního náměstí, kde stojí také socha Alexandra II., se nachází Vládní palác. Právě zde byl roku 1904 zabit Finy nenáviděný ruský generální guvernér Bobrikov. Velkou část Senátního náměstí obklopuje komplex Helsinské univerzity, největší univerzity ve Finsku, a univerzitní knihovny. Autorem jejich návrhu je rovněž architekt Engel. Jeho jméno je spjato i s přestavbou Prezidentského paláce a radnice.
Přímo na nábřeží Helsinek se rozkládá náměstí Kauppatori je sochou mořské víly Havis Amandy. Přímo na kotvících lodích a okolních stáncích se prodávají mořské ryby, spousta ovoce a zeleniny, ale také kožešiny a další předměty. Malá příjemná tržnice Kauppahalli v klasicistním slohu stojí poblíž kotviště trajektů. Určitě navštivte také přímo do skály zasazený Skalní chrám, Olympijský stadion, vybudovaný speciálně pro olympijské hry, které se v Helsinkách konaly v roce 1952, a některé z muzeí a galerií na území hlavního města Finska, například Vojenské nebo Sportovní muzeum. Opomenout byste neměli ani budovu Kongresového a koncertního paláce. Právě tady se v roce 1975 konalo stěžejní zasedání Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Stavbu snadno rozeznáte především podle její mramorové fasády. Halu Finlandia, navrhl slavným finským architekt Alvaro Aalto.
Vaší pozornosti by neměla uniknout ani pevnost Suomenlinna, zařazená od roku 1991 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Postavili ji v polovině 18. století Švédové. Rozkládá se na ploše 8 ostrovů, kterou ohraničují 8 km dlouhé obranné zdi. K pevnosti patří více než 300 budov a 100 válečných kanónů. S pevninou Suomenlinnu spojuje tajný tunel, vy se tam můžete dopravit trajektem. Jeho prostřednictvím se můžete dostat také na ostrov Korkeasaari, kde najdete nejseverněji položenou zoologickou zahradu na světě. Pokud se vám nepodaří, spatřit losy a soby ve finské volné přírodě, tady budete mít výbornou příležitost.
Autorem článku je Lenka Urgošíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.