Nacházíte se: Úvodní stránka > Finsko > Informace > Finská kultura
Sponzorované odkazy:
Finská kultura v sobě skrývá propojení tradičních skandinávských vlivů s ruskými prvky. Stejně, jako ostatní severské národy, i Finové na ochranu a rozvoj svého kulturního bohatství velmi dbají a věnují mu takřka stejnou pozornost, jako své nádherné přírodě. Finsko dalo světu hned několik osobností, které celosvětovou kulturu výrazně obohatili a posunuli kupředu.
Jednoznačně nejslavnějším finským architektem je Alvar Aalto. Velkou část svého života strávil v městečku Jyväskylä, pro které navrhl na 70 budov. Vystudoval Technickou univerzitu v Helsinkách, kde po sobě také zanechal nesmazatelnou stopu. Mimořádným zlomem v jeho kariéře bylo působení v Turku. Proslavil se návrhem sanatoria v Paimio, kterým si vydobyl pověst jedinečného mistra funkcionalismu. Po návratu do Helsinek pokračoval návrhem jednoho z nejobdivovanějších rodinných domů moderní architektury – vily Mairea. Po rusko – finské válce se Aalto chopil funkce na úřadě pro poválečnou rekonstrukci. Poté 4 roky působil v USA jako profesor na Massachusetts Institute of Technology, kde získal další cennou inspiraci pro svou tvorbu. V letech 1943 – 1958 zastával Aalto funkci předsedy Asociace finských architektů, v rozmezí let 1963 – 1968 byl dokonce prezidentem Finské akademie. Jeho dílo získalo celou řadu úspěchů a světových ocenění. Z Aaltových staveb dnes můžete obdivovat například Halu Finlandia, Akademické knihkupectví, budovu Kulturního domu nebo architektův vlastní dům v Helsinkách, Muzeum středního Finska, Univerzitní bazén a sportovní halu, Dělnický klub, Městské divadlo a Fakultu sportu a zdraví v Jyväskylä.
Nejznámějšími finskými jmény, spjatými s literaturou, jsou Tove
Jansson a Mika Waltari. Prvně jmenovaná spisovatelka, malířka a
ilustrátorka, se proslavila především jako autorka příběhu
o postavičkách Mumínků. Tato její kniha z roku 1945 byla přeložena
hned do 30 jazyků a rychle si získávala oblibu po celém světě. Sama
autorka za ní obdržela hned několik významným literárních ocenění. Na
jednom malém finském ostrůvku byl dokonce postaven Svět Mumínků.
Mika Waltari byl spisovatelem, novinářem a dramatikem. Slávu si získal
především zásluhou historického románu Egypťan Sinuhet, i když do
literárního světa vstoupil Waltari původně jako básník. Jako vůdčí
osobnost literárního uskupení Nositelé ohně se snažil propagovat orientaci
na moderní literární proudy v Evropě. Jako autor románů se pak prosadil
již svou románovou prvotinou Velká iluze z roku 1928 a na její úspěchy
navázal psychologickým románem z vesnického prostředí Cizinec
přichází. Waltariho okouzlovaly dálky a exotika, což se nejvíce projevuje
právě v jeho nejslavnějším románu. Měl naprosto neuvěřitelné
literární nadání a skutečně široké pole působnosti – psal jak
rozsahově kratší díla jako povídky, pohádky a novely, tak i rozsáhlé
romány, divadelní, rozhlasové a filmové scénáře.
Kromě několika současných hudebních kapel proslavil Finsko také hudební skladatel Jean Sibelius. Žil na přelomu 19. a 20. století a během svého života složil 7 symfonií, 10 symfonických básní, suity a legendy pro orchestr, písňové cykly a sbory, celou řadu komorních skladeb a melodramů, a také 1 operu. Ve své tvorbě vycházel především z tradiční finské lidové hudby a inspiroval se krásami finské přírody, atmosférou zářivě bílého sněhu, jiskrných jezerních hladin a vůní zelených lesů.
Autorem článku je Lenka Urgošíková
Cestování patří k fenoménem této doby. Vyberte si i vy příjemné ubytování přímo od majitele na stránkách www.MegaUbytko.cz a www.MegaUbytovanie.sk.
Turisimo.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.